Nu får skolerne "blended learning" – det kræver stærkere computere

HP lancerer nu en serie bærbare computere, som udelukkende retter sig mod skolerne. Årsagen er blandt andet skolernes svar på hybridarbejde.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På arbejdspladser har vi fået hybridarbejde. Men coronapandemien har også forandret skolerne, hvor man nu ifølge HP har fået "blended learning", altså nye måder at lære på, hvor eleverne nogle gange er i klasselokalerne og nogle gange derhjemme. Hjemmeundervisning og onlineforelæsninger er blevet en naturlig del af hverdagen for mange skolebørn, gymnasieelever og studerende, forklarer HP i en meddelelse.

For at kunne leve op til de nye behov introducerer HP en ny pc-serie ved navn Fortis, der henvender sig til skoler og andre uddannelsesinstitutioner.

De bærbare computere i serien er konstrueret med fokus på styrke og holdbarhed. De skal kunne holde til lidt af hvert og kunne bruges uanset, om det er på legepladsen, i bussen eller derhjemme.

Ny standard i skolerne

"Mens hybridarbejde er den nye standard for erhvervslivet, er "blended learning" den nye standard for uddannelse. Dette kræver teknologi med øget holdbarhed, forbedrede tilslutningsmuligheder og større skærme, så indhold kan være tilgængeligt og engagerende uanset, hvor læring finder sted," siger Bill Avey, som står i spidsen for uddannelsesområdet i HP Inc.

HP Fortis 14-produkterne har en 14"-skærm. Studerende kan nemt se, hvad de foretager sig på de indbyggede "bright anti-glare"-skærme, forklarer HP. Serien byder også på 11"-modeller.

HP Fortis 11. Her ses en af 11"-modellerne bagfra. Computerens overflade kan renses med almindeligheder rengøringsmidler.

Chassiset, tastaturet og skærmen på produkterne kan rengøres med almindelige husholdningsprodukter. For at give yderligere sikkerhed og beskyttelse har produkterne et nyt metalskjold, der beskytter batterierne mod skader.

Her er HP's specifikationer for de nye skole-laptops:

• HP ProBook Fortis 14" G9 er drevet af Intel-processorer med Windows 11 Pro, Windows 11 Pro Education eller Windows 11 SE. Der er Wi-Fi 6 og valgfri 4G LTE-forbindelse.

• HP ProBook Fortis 14" G10 er drevet af Intels 12. generation i3/i5-processorer og Windows 11 eller Windows 11 Pro Education, der gør det muligt for studerende at skifte mellem opgaver, køre STEM-applikationer, redigere video mv. Batteriet finder selv ud af den studerendes arbejdsmønstre og optimerer batteriforbruget med intelligent opladning.

• HP Pro x360 Fortis 11" G9 er drevet af Intel-processorer med Windows 11 Pro Education eller Windows 11 SE, og studerende kan tilgå opgaver og apps med Wi-Fi 6 og valgfri 4G LTE.

• HP Pro x360 Fortis 11” G10 er drevet med Intels 12. generation i3/i5-processorer og Windows 11 Pro eller Windows 11 Pro Education, der hjælper studerende med krævende opgaver som at redigere video eller analysere data. HP Wolf Security for Business sikrer imod hackerangreb og malware.

HP Fortis-produkterne henvender sig udelukkende til skolemarkedet, hvor de sælges på særlige aftaler.

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS