Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Nu får skolerne "blended learning" – det kræver stærkere computere

HP lancerer nu en serie bærbare computere, som udelukkende retter sig mod skolerne. Årsagen er blandt andet skolernes svar på hybridarbejde.

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På arbejdspladser har vi fået hybridarbejde. Men coronapandemien har også forandret skolerne, hvor man nu ifølge HP har fået "blended learning", altså nye måder at lære på, hvor eleverne nogle gange er i klasselokalerne og nogle gange derhjemme. Hjemmeundervisning og onlineforelæsninger er blevet en naturlig del af hverdagen for mange skolebørn, gymnasieelever og studerende, forklarer HP i en meddelelse.

For at kunne leve op til de nye behov introducerer HP en ny pc-serie ved navn Fortis, der henvender sig til skoler og andre uddannelsesinstitutioner.

De bærbare computere i serien er konstrueret med fokus på styrke og holdbarhed. De skal kunne holde til lidt af hvert og kunne bruges uanset, om det er på legepladsen, i bussen eller derhjemme.

Ny standard i skolerne

"Mens hybridarbejde er den nye standard for erhvervslivet, er "blended learning" den nye standard for uddannelse. Dette kræver teknologi med øget holdbarhed, forbedrede tilslutningsmuligheder og større skærme, så indhold kan være tilgængeligt og engagerende uanset, hvor læring finder sted," siger Bill Avey, som står i spidsen for uddannelsesområdet i HP Inc.

HP Fortis 14-produkterne har en 14"-skærm. Studerende kan nemt se, hvad de foretager sig på de indbyggede "bright anti-glare"-skærme, forklarer HP. Serien byder også på 11"-modeller.

HP Fortis 11. Her ses en af 11"-modellerne bagfra. Computerens overflade kan renses med almindeligheder rengøringsmidler.

Chassiset, tastaturet og skærmen på produkterne kan rengøres med almindelige husholdningsprodukter. For at give yderligere sikkerhed og beskyttelse har produkterne et nyt metalskjold, der beskytter batterierne mod skader.

Her er HP's specifikationer for de nye skole-laptops:

• HP ProBook Fortis 14" G9 er drevet af Intel-processorer med Windows 11 Pro, Windows 11 Pro Education eller Windows 11 SE. Der er Wi-Fi 6 og valgfri 4G LTE-forbindelse.

• HP ProBook Fortis 14" G10 er drevet af Intels 12. generation i3/i5-processorer og Windows 11 eller Windows 11 Pro Education, der gør det muligt for studerende at skifte mellem opgaver, køre STEM-applikationer, redigere video mv. Batteriet finder selv ud af den studerendes arbejdsmønstre og optimerer batteriforbruget med intelligent opladning.

• HP Pro x360 Fortis 11" G9 er drevet af Intel-processorer med Windows 11 Pro Education eller Windows 11 SE, og studerende kan tilgå opgaver og apps med Wi-Fi 6 og valgfri 4G LTE.

• HP Pro x360 Fortis 11” G10 er drevet med Intels 12. generation i3/i5-processorer og Windows 11 Pro eller Windows 11 Pro Education, der hjælper studerende med krævende opgaver som at redigere video eller analysere data. HP Wolf Security for Business sikrer imod hackerangreb og malware.

HP Fortis-produkterne henvender sig udelukkende til skolemarkedet, hvor de sælges på særlige aftaler.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere