Ken Block tester elbils-raceren Audi RS Q e-tron

Mattias Ekström indtog pladsen som instruktør på co-driver’ens plads, da Ken Block på sne og is testede hans Audi RS Q e-tron med startnummer 224.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Turen under GP Ice Race in Zell am See (Østrig) var den spektakulære prototypes første optræden efter den succesfulde debut ved Dakar Rally.

Audi RS Q e-tron, der vandt 4 etapesejre i januar, var bare én af stjernerne på den iskolde bane i Zell am See. Audi Tradition havde også medbragt Audi quattro A2 Gruppe B rallybilen, der i 1983 konkurrerede i Rally Finland. Derudover vakte en DKW F 91 og en DKW Hartmann Formula V også en del opsigt.

For Ken Block var weekendens tur til Europa som et besøg i bilernes paradis. ”Omgangene i Audi RS Q e-tron var en fantastisk oplevelse, selvom bilen sandsynligvis føles mere komfortabel i ørkenen end i sneen,” fortalte Ken Block. ”Tak til Mattias Ekström, der tålmodigt forklarede mig alt om bilens specielle features.

Nogle få minutter bag rattet var nok til at forstå fascinationen af denne bil.”

Vild acceleration

Mattias Ekström var imponeret. “Det tog kun tre sving for Ken at komme helt op i fart,” sagde svenskeren, der med en niendeplads var den mest succesfulde Audi-kører ved Dakar Rally 2022. Eventet i Østrig var også den perfekte forberedelse for Mattias Ekström før hans deltagelse i det prestigefyldte ”Race of Champions”, der blev afholdt i Nordsverige kort tid efter. Mattias Ekström måtte dog se sig slået i semifinalen af vinderen Sébastien Loeb.

Udover at teste Audi RS Q e-tron, tog Ken Block også en tur ned ad memory lane og driftede rundt på banen i en Audi quattro A2. For amerikaneren, der var inspireret af Audis rallybiler som teenager, var dette et personligt højdepunkt. ”Et sindssygt øjeblik, som jeg sent vil glemme.” Snart bliver der dog flere øjeblikke som dette med den fuldt elektriske Audi S1 e-tron quattro Hoonitron, som Audi har udviklet helt eksklusivt til Ken Block, og som er inspireret af Audi Sport quattro S1. Hoonigan teamet producerer med Audi S1 Hoonitron en video, der kommer til at hedde ”Electrikhana”, og som bliver releaset i løbet af få måneder i deres ”Gymkhana” serie.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S