Test: Technics EAH-AZ60: Earbuds af høj klasse

Et fremragende allround-headset, for den der ønsker både en førsteklasses musikoplevelse, stærk støjreduktion og smart teknologi til at klare en hverdag med telefon- og videosamtaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom Technics’ produkter ofte hører til i den højere ende ende af prisskalaen, er det faktisk muligt at få ægte Technics-lyd i ørerne, uden at det koster dig en bondegård. Med AZ-serien har japanerne skabt nogle af markedets bedste earbuds. AZ60 fortsætter i sporene fra de fremragende AZ70.

https://www.altomdata.dk/technics-eah-az70w-test-earbuds-til-den-audiofile/

Bundsolid lydkvalitet

Her får den en ekstra tand på samlekvalitet, mens der drosles lidt ned på lydgengivelse. På papiret i hvert fald. For selvom der er anvendt lidt mindre 8 mm-drivere, og bassen ikke dykker helt så dybt, er der samme unikke soliditet i lyden som på AZ70. Den enestående kontrol over dybere frekvenser finder man ikke mage til i andre earbuds.

Det er et fremragende sæt til musiklytning, og samtidig gør det sig glimrende som et allround hjælpemiddel til telefonsamtaler, videomøder og underholdning i dagligdagen.

God pasform, høj komfort og vejrbestandigt design gør, sammen med effektiv støjreduktion og smart mikrofonteknologi (der optimerer stemmegengivelsen under samtaler), at det relativt prisfornuftige headset dækker dig med alt man kan forlange af et sæt kvalitets-earbuds.

Samlet vurdering: 6/6 stjerner

Pris: 1699 kroner

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS