Test: Technics EAH-AZ60: Earbuds af høj klasse

Et fremragende allround-headset, for den der ønsker både en førsteklasses musikoplevelse, stærk støjreduktion og smart teknologi til at klare en hverdag med telefon- og videosamtaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom Technics’ produkter ofte hører til i den højere ende ende af prisskalaen, er det faktisk muligt at få ægte Technics-lyd i ørerne, uden at det koster dig en bondegård. Med AZ-serien har japanerne skabt nogle af markedets bedste earbuds. AZ60 fortsætter i sporene fra de fremragende AZ70.

https://www.altomdata.dk/technics-eah-az70w-test-earbuds-til-den-audiofile/

Bundsolid lydkvalitet

Her får den en ekstra tand på samlekvalitet, mens der drosles lidt ned på lydgengivelse. På papiret i hvert fald. For selvom der er anvendt lidt mindre 8 mm-drivere, og bassen ikke dykker helt så dybt, er der samme unikke soliditet i lyden som på AZ70. Den enestående kontrol over dybere frekvenser finder man ikke mage til i andre earbuds.

Det er et fremragende sæt til musiklytning, og samtidig gør det sig glimrende som et allround hjælpemiddel til telefonsamtaler, videomøder og underholdning i dagligdagen.

God pasform, høj komfort og vejrbestandigt design gør, sammen med effektiv støjreduktion og smart mikrofonteknologi (der optimerer stemmegengivelsen under samtaler), at det relativt prisfornuftige headset dækker dig med alt man kan forlange af et sæt kvalitets-earbuds.

Samlet vurdering: 6/6 stjerner

Pris: 1699 kroner

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS