Priserne stikker af: Disse varer er steget voldsomt

Inflation og uro i verden påvirker forsyningen. Visse varer er blevet meget dyrere. Elektronikbranchen er hårdt ramt, viser en ny undersøgelse fra PriceRunner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I takt med at inflationen stiger, påvirkes priserne på nogle af danskernes foretrukne forbrugsvarer. Det gælder ikke blot fødevarer, men også en række af andre produkter.

PriceRunner har undersøgt prisudviklingen for 329 produktkategorier hos pricerunner.dk siden maj 2020, og tendensen er tydelig.

Mere end halvdelen af produkterne er steget i pris, og det er dermed i mange tilfælde blevet meget dyrere at købe den samme vare.

Prisstigninger på kategorier hos PriceRunner:

Højere containerpriser og dyrere elektronik

Tendensen med stigende priser er også tydelig, når det handler om de 20 mest populære kategorier gennem de seneste to år.

Mellem februar 2020 og januar 2022 er et TV i gennemsnit blevet 30% dyrere, mens skærme er steget i pris med 32% og grafikkort er steget med hele 66%.

Det er især elektronik, som er påvirket af den stigende inflation, men også legetøj er blevet væsentligt dyrere. Man skal betale 15% mere for samme legetøj sammenlignet med priserne i 2020, og parfumer er i gennemsnit blevet 20% dyrere.

”Inden for elektronik er det i høj grad stadig problemer med mikrochips, som sidder i de fleste elektroniske produkter. Vi ser det især med grafikkort, som har været støt stigende i pris siden efteråret. Også andre forbrugsvarer rammes, primært fordi højere containerpriser gør det dyrere at transportere varerne rundt i verden. Den tendens fortsætter nok desværre et stykke ind i 2022,” vurderer forbrugeranalytiker hos PriceRunner, Katrine Barslev.

Byggebranchen hårdt ramt

Der er dog især renovering og byggeri der er ramt. Af de ti kategorier, som er steget mest i pris siden maj 2020, udgør Renovering & Byggeri fire pladser.

Træ er blevet 396% dyrere, belægningssten 115% dyrere, pladematerialer 87% dyrere, mens tag er steget med 55%.

Prisen på byggematerialer har været støt stigende igennem corona-krisen, siger forbrugeranalytiker hos PriceRunner, Katrine Barslev.

”Mange danskere har benyttet de seneste to år til at renovere og opgradere hjemmet. Vi har set stigende efterspørgsel efter byggematerialer og håndværkere og dertil stigende priser. De globale problemer i forsyningskæderne har også givet udfordringer med levering af byggematerialer som træ og sten,” siger Katrine Barslev.Urolighederne omkring i verden kommer givetvis til at påvirke priserne i de kommende måneder. PriceRunner følger udviklingen tæt.

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S