Få verdens dyreste synthesizer gratis

Den legendariske Yamaha CS-80 kan lige nu fås i en gennemført software-version helt gratis.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Yamaha CS-80 er nok mest kendt for Vangelis' udødelige soundtrack til den dystopiske sci-fi-film, Bladerunner, men Toto og Paul McCartney har også haft fingre i den.

https://www.youtube.com/watch?v=8r7RWTaGezc

CS-80-er en af de mest komplekse analoge synthesizere, der er nogensinde er skabt. Da den udkom i 1977 var en polyfonisk synthesizer med otte toners polyfoni og to individuelt kontrollérbare lag pr stemme helt uhørt.

Prisen var derfor skyhøj, og det var vægten i øvrigt også. Med en vægt op 82 kilo krævede det et par stærke roadies at tage den sig på tour. Samtidig skulle du have pengepungen i orden, for billig var den selvsagt ikke. Den kom på markedet til 4950 britiske pund, hvilket har svaret til omkring 50.000 danske kroner.

Koster op imod en million i dag

Selvom synthesizeren har 45 år på bagen er prisen ikke faldet, tværtimod. Faktisk må du gange den med ti, hvis du altså er heldig at finde en så billigt. Lige nu står den billigste på brugtportalen Reverb til 526.978 kroner, mens andre har priser, der nærmer sig en million danske kroner.

Gratis plugin til computeren

Nu er det imidlertid muligt at få en CS-80, eller i hver fald lyden af den, gratis. IK Multimedia, som er kendt for et væld af fremragende software til musikproduktion, har skabt en gennemført sample-pakke, hvor lyden af synthesizeren er optaget ned i mindste detaljer og gjort tilgængelig som et stort bibliotek af presets, med mulighed for at tilføje effekter og lydbehandling. Og nå ja, så vejer den nul og niks, da den består i et digitalt plugin, som du henter til din DAW på enten PC eller Mac.

Syntronik V-80 koster normalt 49 dollars, men de næste 9 dage er den gratis. Klik ind på Audio Plugin Deals for at hente den.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S