Spotify vil styrke kvindelige kunstnere med Equal-hub

I forbindelse med Kvindernes Internationale Kampdag øger Spotify sin indsats for at bidrage til mere ligestilling i musikbranchen, blandt andet gennem en dedikeret EQUALhub, som fremhæver musik, der er skabt af og med kvinder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

“Spotify har i flere år arbejdet på at opbygge og styrke kvindelige kunstnere, blandt andet gennem netværksmøder, produceruddannelser og seminarer. Nu vender vi blikket mod fansene for at opmuntre dem til i højere grad at udforske og lytte til mere musik, der er skabt af kvinder. Fansene har magten og muligheden for at lytte mere ligeværdigt til musik fra både mandlige og kvindelige kunstnere,” siger Jenny Hermanson, Nordic Manager hos Spotify.

Ligeværdig streaming

“Der er markant flere kvindelige kunstnere og musikskabere, end statistikkerne antyder, men de har behov for synlighed og den rette støtte for at få flere lyttere. Med EQUAL vil vi støtte dem og inspirere til mere ligeværdig streaming af musik. Hele musikbranchen har behov for at steppe op og bidrage til denne forandring,” fortsætter Jenny Hermanson.

Streaming af kvindelige kunstnere på Spotify:

● 21,8 procent af kunstnerne, der blev streamet i Danmark på Spotify i 2021, var kvinder. Globalt var det tilsvarende tal 22,6 procent.
● Af de 50 mest streamede sange i Danmark i 2021 havde 8,7 procent kvindelige sangskrivere. Tilsvarende lå tallet på 7,3 procent i 2020.
● Af de 50 mest streamede sange i Danmark i 2021 havde 1,4 procent kvindelige producenter. Tilsvarende lå tallet på 0,0 procent i 2020.
● Spotifys redaktionelle playlister i Danmark giver i gennemsnit seks procent mere ligeværdig streaming, sammenlignet med når brugerne selv bestemmer, hvad de lytter til.

Top 5 mest streamede kvindelige kunstnere i Danmark i 2021:


Du finder Spotifys nye EQUAL-hub her.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S