Robotmesse i Odense genopstår – lover over 100 udstillere

Efter en coronapause genopstår robotmesse i Odense Congress Center, hvor der vises eksempler på, hvordan den nye teknologi forandrer industri, landbrug og byggeri.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Odense er stadig Danmarks robothovedstad, så der er god grund til at lægge Danmarks største robotmesse i Odense Congress Center. Sidste år var messen coronaramt og blev aflyst, men i år genopstår den i dagene 23.-25. marts under navnet R-22.

Ifølge arrangørerne kan der forventes flere end 100 udstillere, som giver mulighed for at opleve, hvordan robotter kan forandre industri, landbrug, sygehusvæsen og byggeri.

Samtidig byder messen på foredrag og oplæg i et konferenceprogram, som omhandler alt fra kunstig intelligens og automation til velfærdsteknologi og mobile robotter.

Kendte navne holder foredrag

Her er blandt andet kendte navne i robotbranchen som Esben Østergaard fra REinvest Robotics og Kasper Bundgaard Petersen fra Kamstrup plus nogle af frontløberne i brug af robotter i Danmark som Aarhus Kommune og Danfoss.

I Danmark er der fortsat masser af uopdyrket automationspotentiale, forklarer arrangørerne, og derfor har R-22 fokus på fem store danske sektorer: Landbrug, byggeri, sundhed, energi og industri.

Om torsdagen, 24. marts, afholdes i forbindelse med R-22 Investor Summit 2022, hvor startups inden for robotter, droner og andre former for moderne teknologi matches med potentielle investorer.

Messens åbningstider er klokken 9 til 16 på alle tre messedage.

Billedet viser en samarbejdende robot fra Danmarks førende robotvirksomhed, Universal Robots, der sidste år omsatte for 2 milliarder kroner – de fleste produkter bliver eksporteret.

///

Arbejder du professionelt med it, og vil du vide, hvad det nye og spændende er lige nu?
Magasinet AOD er fyldt med artikler om professionel it.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S