Robotmesse i Odense genopstår – lover over 100 udstillere

Efter en coronapause genopstår robotmesse i Odense Congress Center, hvor der vises eksempler på, hvordan den nye teknologi forandrer industri, landbrug og byggeri.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Odense er stadig Danmarks robothovedstad, så der er god grund til at lægge Danmarks største robotmesse i Odense Congress Center. Sidste år var messen coronaramt og blev aflyst, men i år genopstår den i dagene 23.-25. marts under navnet R-22.

Ifølge arrangørerne kan der forventes flere end 100 udstillere, som giver mulighed for at opleve, hvordan robotter kan forandre industri, landbrug, sygehusvæsen og byggeri.

Samtidig byder messen på foredrag og oplæg i et konferenceprogram, som omhandler alt fra kunstig intelligens og automation til velfærdsteknologi og mobile robotter.

Kendte navne holder foredrag

Her er blandt andet kendte navne i robotbranchen som Esben Østergaard fra REinvest Robotics og Kasper Bundgaard Petersen fra Kamstrup plus nogle af frontløberne i brug af robotter i Danmark som Aarhus Kommune og Danfoss.

I Danmark er der fortsat masser af uopdyrket automationspotentiale, forklarer arrangørerne, og derfor har R-22 fokus på fem store danske sektorer: Landbrug, byggeri, sundhed, energi og industri.

Om torsdagen, 24. marts, afholdes i forbindelse med R-22 Investor Summit 2022, hvor startups inden for robotter, droner og andre former for moderne teknologi matches med potentielle investorer.

Messens åbningstider er klokken 9 til 16 på alle tre messedage.

Billedet viser en samarbejdende robot fra Danmarks førende robotvirksomhed, Universal Robots, der sidste år omsatte for 2 milliarder kroner – de fleste produkter bliver eksporteret.

///

Arbejder du professionelt med it, og vil du vide, hvad det nye og spændende er lige nu?
Magasinet AOD er fyldt med artikler om professionel it.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS