Test: WD My Passport SSD: Bundsolid men lidt for dyr

Her får du rigtig gedigen ydelse og gode features til en pris, der desværre er lige lovlig høj.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom det er fristende at gå efter det hurtigste og bedste, er det værd at overveje, om du overhovedet kan få gavn af de ekstreme hastigheder, som de dyreste drev leverer.

Er din computer eksempelvis ikke udstyret med USB-porte af allernyeste slags, vil du ikke mærke forskel på ydelsen i testens hurtigste drev og My Passport SSD.

Stærk ydelse

My Passport udnytter gennem-løbet i en USB 3.2 gen. 2.1-port til fulde. Der er tale om et NVMe-baseret drev med en angivet maks-hastighed på 1050 MB/s i læsning og 1000 MB/s i skrivning.

Det er ikke at love for meget. Sekventielle hastigheder lå på 1061 MB/s og 995 MB/s i CrystalDiskMark, hvor drevet også leverede hurtig respons og imponerende ydelse ved tilfældige operationer.

Designet er frisk og moderne med kabinettet klædt i aluminium og med mulighed for at vælge forskellige farver. Drevet har ingen IP-certificering, men producenten lover, at det er stød- og vibrationssikkert.

I æsken er inkluderet et temmelig kort USB-C til USB C-kabel samt en adapter fra USB-C til USB-A. Gemt i selve drevet finder man et lille skatkammer af software – herunder et glimrende backup-program, som kan være guld værd, hvis drevet er tiltænkt dette formål.

Pris ude af proportioner

Der er også mulighed for at beskytte sine data ved at føje en adgangskode til drevet, så ingen andre end dig (og hvem der ellers måtte kende kodeordet) kan få adgang til det. My Passport er således på alle måder et bundsolidt drev, klædt i godt design med flot ydelse og fine features.

Prisen giver bare ikke rigtig mening, når man kan få mere af det hele til en lavere pris hos eksempelvis Kingston og endda også SanDisk, som er et brand under WD. Så køb det kun, hvis det er på tilbud.

////

Har du brug for ekstra lagerkapacitet til backup, dokumenter og filer?
Magasinet AOD bringer masser af spændende tests og indsigt om ssd’er, traditionelle harddiske og andre lagermedier.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler

////

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S