Test: Sony Xperia 5 III: Stærk teknologi i letvægtsmobil

Xperia 5 III er kompakt og nem at håndtere, men har imponerende medieegenskaber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sony har tradition for at lade sin årlige flagskibsmobil ledsage af en mere kompakt og lidt billigere model. Det er typisk her, man finder den bedste balance mellem design, pris og specs for den almindelige bruger, der ønsker en god allround-mobil.

Xperia 5 III er en dejlig let mobil. De afrundede kanter gør den behagelig at holde på, og det aflange 21:9-skærmformat giver nem enhåndsbetjening. Den spejlblanke bagside er dog ret glat og suger fedtefingre. Mobilen er vand- og støvtæt, men har ikke allernyeste Gorilla Glass.

Flot skærm

Fingeraftrykslæseren er indbygget i powerknappen – en løsning, vi sætter pris på. Den fysiske kameraknap er også en rigtig glimrende feature. Med sine 6,1” er skærmen mindre end på de fleste topmobiler, men den er tilpas til hverdagsbrug, og Sony har gjort, hvad der er muligt for at maksimere tastaturstørrelsen, så den er relativ nem at skrive på trods det begrænsede skærmareal.

Det er en rigtig flot og lysstærk skærm med flot farvekalibrering i Forfattertilstand og mulighed for 120 Hz opdatering, så du får et helt smidigt billede i spil, og når du bladrer igennem feeds på sociale medier mm.

Kræfter til det hele

Der er anvendt en Snapdragon 888 5G-processor, som giver rigelige kræfter til spil, videoredigering og stort set alle andre opgaver. Desuden er der 8 GB ram.

Batteriet har en kapacitet på 4500 mAh og giver strøm til en dag og typisk også mere. Opladning kan ske med op til 30 W. En fuld opladning tager en times tid. Trådløs opladning er der ikke, men det er et fint sted at spare, for der er stadig mange, som ikke anvender dette, og som derfor ikke vil tænke over, at det mangler.

Lækker lyd

De indbyggede højttalere leverer et bredt og veldefineret lydbillede. Der er også kælet for den fysiske lydudgang (et sjældent syn efterhånden) og teknologier som 360 Reality Audio og Spatial Audio, som giver en velfungerende surround-effekt i hovedtelefoner.

Det avancerede vibrationssystem giver ekstra indlevelsen i film og spil og gør gavn i helt basale gøremål som indtastning af beskeder. Funktionssuiten Spilforbedring optimerer lyd og billede til gaming. Der er få mobiler i denne størrelse, der kan levere en gamingoplevelse som Xperia 5 III.

Alsidigt kamera

Kameraet udmærker sig ved lynhurtig autofokus samt et unikt variabelt teleobjektiv, der leverer flydende overgang mellem 70 mm og 105 mm (3x/4,4x) med øjeblikkelig fokusjustering. Det er et særdeles kompetent kamera, der tilbyder et bredt spektrum af muligheder samt høj billedkvalitet både under lyse og mørke forhold og langt henad vejen også en fremragende brugerflade baseret på Sonys stærke Alpha-kameraer.

Det største minus er, at det ikke er muligt at skifte objektiv under videooptagelse. Mulighederne for at zoome uden kvalitetstab er derfor begrænsede, omend den AI-baserede zoom kompenserer lidt for det.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)