Test: Logi Pop Mouse: Prisvenlig mus med smarte funktioner

I Logitechs nye serie af Pop-produkter, som også omfatter det emojificerede keyboard, vi testede i sidste nummer, finder man den farvefriske lille mus Pop Mouse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke en mus tiltænkt den seriøse forretningsmand, men en livstilsmus, der gør sig fint med en bærbar på teenageværelset. Den er kompakt, men stor nok til at give en behagelig oplevelse, selvom man har store hænder. Vi savner dog et mere stramt og responsivt klik i højre og venstre knap. Det føles ret slattent.

Scrollhjulet, som også understøtter jævn rulning, er dog udmærket, og bag dette sidder en konfigurerbar knap, der som udgangspunkt er dedikeret emojis, men kan konfigureres til mange andre ting. Det samme kan scrollhjulets knap.

https://www.altomdata.dk/logitech-pop-keys-test-dine-emojis-fortjener-et-bedre-tastatur/

Der findes en række færdige layouts til populære programmer som Teams, WeChat mm., der tilegner musens knapper de mest brugte funktioner. Derudover er der rig mulighed for at gå i gang med sine egne konfigurationer.

Musen understøtter den smarte flow-funktion, hvor man kan flytte indhold mellem to enheder, når de er forbundet med Bluetooth.

Bruger løse batterier

Musen kan også forbindes med en Bolt-dongle. Denne følger ikke med. Til en pris på 349 kroner kan man heller ikke forvente det. Indbygget batteri er heller ikke en selvfølge i denne prisklasse, men havde nu været rart.

Logi Pop Mouse er alligevel en ganske glimrende mus til prisen, først og fremmest i kraft af den glimrende software, der hører til.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S