Test: Logi Pop Mouse: Prisvenlig mus med smarte funktioner

I Logitechs nye serie af Pop-produkter, som også omfatter det emojificerede keyboard, vi testede i sidste nummer, finder man den farvefriske lille mus Pop Mouse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke en mus tiltænkt den seriøse forretningsmand, men en livstilsmus, der gør sig fint med en bærbar på teenageværelset. Den er kompakt, men stor nok til at give en behagelig oplevelse, selvom man har store hænder. Vi savner dog et mere stramt og responsivt klik i højre og venstre knap. Det føles ret slattent.

Scrollhjulet, som også understøtter jævn rulning, er dog udmærket, og bag dette sidder en konfigurerbar knap, der som udgangspunkt er dedikeret emojis, men kan konfigureres til mange andre ting. Det samme kan scrollhjulets knap.

https://www.altomdata.dk/logitech-pop-keys-test-dine-emojis-fortjener-et-bedre-tastatur/

Der findes en række færdige layouts til populære programmer som Teams, WeChat mm., der tilegner musens knapper de mest brugte funktioner. Derudover er der rig mulighed for at gå i gang med sine egne konfigurationer.

Musen understøtter den smarte flow-funktion, hvor man kan flytte indhold mellem to enheder, når de er forbundet med Bluetooth.

Bruger løse batterier

Musen kan også forbindes med en Bolt-dongle. Denne følger ikke med. Til en pris på 349 kroner kan man heller ikke forvente det. Indbygget batteri er heller ikke en selvfølge i denne prisklasse, men havde nu været rart.

Logi Pop Mouse er alligevel en ganske glimrende mus til prisen, først og fremmest i kraft af den glimrende software, der hører til.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Product owner (senior) - Data & Analytics

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)