Test: Logi Pop Mouse: Prisvenlig mus med smarte funktioner

I Logitechs nye serie af Pop-produkter, som også omfatter det emojificerede keyboard, vi testede i sidste nummer, finder man den farvefriske lille mus Pop Mouse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke en mus tiltænkt den seriøse forretningsmand, men en livstilsmus, der gør sig fint med en bærbar på teenageværelset. Den er kompakt, men stor nok til at give en behagelig oplevelse, selvom man har store hænder. Vi savner dog et mere stramt og responsivt klik i højre og venstre knap. Det føles ret slattent.

Scrollhjulet, som også understøtter jævn rulning, er dog udmærket, og bag dette sidder en konfigurerbar knap, der som udgangspunkt er dedikeret emojis, men kan konfigureres til mange andre ting. Det samme kan scrollhjulets knap.

https://www.altomdata.dk/logitech-pop-keys-test-dine-emojis-fortjener-et-bedre-tastatur/

Der findes en række færdige layouts til populære programmer som Teams, WeChat mm., der tilegner musens knapper de mest brugte funktioner. Derudover er der rig mulighed for at gå i gang med sine egne konfigurationer.

Musen understøtter den smarte flow-funktion, hvor man kan flytte indhold mellem to enheder, når de er forbundet med Bluetooth.

Bruger løse batterier

Musen kan også forbindes med en Bolt-dongle. Denne følger ikke med. Til en pris på 349 kroner kan man heller ikke forvente det. Indbygget batteri er heller ikke en selvfølge i denne prisklasse, men havde nu været rart.

Logi Pop Mouse er alligevel en ganske glimrende mus til prisen, først og fremmest i kraft af den glimrende software, der hører til.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos