Test: Logi Pop Mouse: Prisvenlig mus med smarte funktioner

I Logitechs nye serie af Pop-produkter, som også omfatter det emojificerede keyboard, vi testede i sidste nummer, finder man den farvefriske lille mus Pop Mouse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke en mus tiltænkt den seriøse forretningsmand, men en livstilsmus, der gør sig fint med en bærbar på teenageværelset. Den er kompakt, men stor nok til at give en behagelig oplevelse, selvom man har store hænder. Vi savner dog et mere stramt og responsivt klik i højre og venstre knap. Det føles ret slattent.

Scrollhjulet, som også understøtter jævn rulning, er dog udmærket, og bag dette sidder en konfigurerbar knap, der som udgangspunkt er dedikeret emojis, men kan konfigureres til mange andre ting. Det samme kan scrollhjulets knap.

https://www.altomdata.dk/logitech-pop-keys-test-dine-emojis-fortjener-et-bedre-tastatur/

Der findes en række færdige layouts til populære programmer som Teams, WeChat mm., der tilegner musens knapper de mest brugte funktioner. Derudover er der rig mulighed for at gå i gang med sine egne konfigurationer.

Musen understøtter den smarte flow-funktion, hvor man kan flytte indhold mellem to enheder, når de er forbundet med Bluetooth.

Bruger løse batterier

Musen kan også forbindes med en Bolt-dongle. Denne følger ikke med. Til en pris på 349 kroner kan man heller ikke forvente det. Indbygget batteri er heller ikke en selvfølge i denne prisklasse, men havde nu været rart.

Logi Pop Mouse er alligevel en ganske glimrende mus til prisen, først og fremmest i kraft af den glimrende software, der hører til.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Læses lige nu

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos