Test: Logi Pop Mouse: Prisvenlig mus med smarte funktioner

I Logitechs nye serie af Pop-produkter, som også omfatter det emojificerede keyboard, vi testede i sidste nummer, finder man den farvefriske lille mus Pop Mouse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke en mus tiltænkt den seriøse forretningsmand, men en livstilsmus, der gør sig fint med en bærbar på teenageværelset. Den er kompakt, men stor nok til at give en behagelig oplevelse, selvom man har store hænder. Vi savner dog et mere stramt og responsivt klik i højre og venstre knap. Det føles ret slattent.

Scrollhjulet, som også understøtter jævn rulning, er dog udmærket, og bag dette sidder en konfigurerbar knap, der som udgangspunkt er dedikeret emojis, men kan konfigureres til mange andre ting. Det samme kan scrollhjulets knap.

https://www.altomdata.dk/logitech-pop-keys-test-dine-emojis-fortjener-et-bedre-tastatur/

Der findes en række færdige layouts til populære programmer som Teams, WeChat mm., der tilegner musens knapper de mest brugte funktioner. Derudover er der rig mulighed for at gå i gang med sine egne konfigurationer.

Musen understøtter den smarte flow-funktion, hvor man kan flytte indhold mellem to enheder, når de er forbundet med Bluetooth.

Bruger løse batterier

Musen kan også forbindes med en Bolt-dongle. Denne følger ikke med. Til en pris på 349 kroner kan man heller ikke forvente det. Indbygget batteri er heller ikke en selvfølge i denne prisklasse, men havde nu været rart.

Logi Pop Mouse er alligevel en ganske glimrende mus til prisen, først og fremmest i kraft af den glimrende software, der hører til.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S