Integration mellem Windows 365 Cloud-pc og Windows 11 på vej

Microsoft ønsker at skabe tættere integration mellem Cloud-pc, som blev lanceret sidste år, og Windows 11, så de to miljøer nemmere kan udnyttes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sidste år lancerede Microsoft Windows 365 Cloud-pc, en hybrid version af Windows rettet mod den hybride jobverden. Windows 365 Cloud-pc er rettet mod alle virksomheder, der har behov for at deres medarbejdere kan komme til deres desktop uanset, hvor de er, og hvad de arbejder på.

Nu har softwaregiganten planer om en bedre – og tættere – integration til Windows 11, så det bliver muligt at gøre Cloud-pc til en del af Windows 11-oplevelsen.

I praksis vil det betyde, at det er muligt både at have flere lokale virtuelle skriveborde, og samtidig også et Cloud-pc-skrivebord kørende på computeren. For at sikre, at det kan lade sig gøre, er Microsoft på vej med Windows 365 Boot, der vil gøre det muligt at boote direkte ind i en Cloud-maskine fra en almindelig pc. Herefter kan brugere så føje deres Cloud-desktop til deres Windows 11-skrivebord.

Hurtigt skift mellem Skrivebord og skyen

Ifølge Microsoft kommer der også snart en Windows 365 Switch, der vil gøre det muligt for brugere hurtigt at skifte mellem det lokale Skrivebord og Cloud-pc. Til de formål er der en Windows 365-app på vej, der skulle gøre det muligt at starte tjenesten direkte fra startmenuen.

For at sikre at brugerne ikke mister deres arbejde, skulle internetforbindelsen forsvinde, mens de arbejder i Windows 365 Cloud-pc, er der en offline-funktion, der sikrer, at alle ændringer, du måtte lave når du er offline, automatisk bliver synkroniseret tilbage, når du igen har forbindelse til nettet.

I den nærmeste fremtid

Microsoft har ikke oplyst, hvornår de nye funktioner til Windows 11 bliver aktive, men selskabet lover dog, at det er noget, vi kommer til at se i den nærmeste fremtid. Samtidig oplyser Microsoft, at også Windows 10-brugere vil få glæde af dem.

Der er dog ikke nogen oplysninger om, hvorvidt der bliver samme tætte integration i Windows 10 som i Windows 11, eller hvad det skal koste for at få integreret Windows og Cloud-pc.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos