B&Os nye earbuds er "resultat af 96 års håndværk"

Beoplay EX er, ifølge B&O, 96 års håndværk og innovation bragt ned til ét par trådløse høretelefoner, der kombinerer komfortabelt og vandresistent design med toptunet lyd, aktiv støjreducering og selvfølgelig en temmelig pebret pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"Beoplay EX er et naturligt næste skridt i vores lydportefølje. Her har vi brugt vores ypperste ekspertise inden for design og lyd og kombineret det hele i ét par høretelefoner med de bedste features inden for komfort, design og kvalitetslyd," fortæller Dorte Vestergaard, director and Head of the On-The-Go category hos Bang & Olufsen.

Beoplay EX kommer i tre forskellige farver, Black Anthracite, Gold Tone og Anthracite Oxygen.

Beoplay EX er designet til at fungere til alle dagligdagens scenarier; på arbejdet når du har brug for fuld koncentration med ANC og høj opkaldskvalitet til onlinemøder, på farten med de seneste nyheder i ørerne, på rejsen hvor det lille etui er nemt at tage med i håndbagagen, i fitnesscenteret eller til løbeturen og til afslapning derhjemme med god musik eller en podcast.

Målet med Beoplay EX er således at eliminerer behovet for forskellige høretelefoner til forskellige daglige formål.

I deres pressemeddelelse fortæller B&O at man kan forvente "en behagelig og stabil pasform, der sikrer, at de forbliver i ørene og er komfortable at bære timevis."

Elegant og klassisk design

Det er danske Thomas Bentzen det står bag designet, skabt i børstet aluminium med glasbetjent front. Bentzen har tidligere designet Beoplay EQ og har en lang portefølje af designsamarbejder bag sig.

Beoplay EX fås i tre farver sorte udgave (Black Anthracite), de gyldne (Gold Tone) eller kombien af sort og turkis (Anthracite Oxygen).

Beoplay EX er tilgængelig hos udvalgte forhandlere og på bang-olufsen.com til maj. De sælges til en vejledende pris på 2.999 kroner.

Udvalgte features for Beoplay EX

- Adaptiv aktiv støjreduktion (ANC)
- Op til 8 timers spilletid (28 timer med etui)
- Vand- og sved resistente (IP57)
- Bluetooth 5.2
- Høj opkaldskvalitet med seks indbyggede mikrofoner
- Multipoint-forbindelse, der gør det muligt at oprette forbindelse til to enheder på samme tid
- Aluminium opladningsetui i praktisk lommestørrelse
- Justerbar pasform med fire forskellige størrelser silikonepropper

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S