Få bedre lyd til dine onlinemøder i hjemmekontoret

Hvis du er træt af dårlige forbindelser, når du holder onlinemøder i hjemmekontoret, har Poly et nyt bud på din redning – en kompakt mødehøjttaler med indbygget mikrofon.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dårlig lyd er en lidt for kendt udfordring, når man holder onlinemøde i hjemmekontoret. Sync-serien fra Poly kunne være en løsning på den udfordring. Nu kommer der en ny, særlig kompakt mødehøjttaler i serien, Sync 10 – de øvrige højttalere i serien er de større modeller 20, 40 og 60.

Poly Sync 10 har to indbyggede mikrofoner og en indbygget højttaler. Den kobles nemt til en pc, og da den er ret lille og let (18 cm og 280 gram), kan den tages med på farten.

Mikrofonerne filtrerer baggrundsstøj fra. Lyden er ifølge Poly forbedret med fuld dupleks-lyd, så alle kan tale og lytte på samme tid.

App til opdateringer

Poly Sync 10 skulle virke med de største leverandører af kommunikations-og samarbejds-software og er certificeret af Microsoft og Zoom. Strøm får højttaleren gennem sin USB-forbindelse til computeren, og den har en IP64-certificering, der beskytter mod stænk af vand eller kaffe.

Det er nemt at tænde og slukke for eksempelvis mikrofonen. Det er nemt at tænde og slukke for eksempelvis mikrofonen.

Der medfølger en USB-A- til USB-C-konverter i pakken, og selve konferencetelefonen kan opdateres med ny software gennem Poly Lens Companion-appen.

Der opgives ingen danske priser med eller uden moms, selvom nyheden skulle være i handelen herhjemme fra i dag. I euro opgiver Poly til prisen 110,95.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job