Få bedre lyd til dine onlinemøder i hjemmekontoret

Hvis du er træt af dårlige forbindelser, når du holder onlinemøder i hjemmekontoret, har Poly et nyt bud på din redning – en kompakt mødehøjttaler med indbygget mikrofon.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dårlig lyd er en lidt for kendt udfordring, når man holder onlinemøde i hjemmekontoret. Sync-serien fra Poly kunne være en løsning på den udfordring. Nu kommer der en ny, særlig kompakt mødehøjttaler i serien, Sync 10 – de øvrige højttalere i serien er de større modeller 20, 40 og 60.

Poly Sync 10 har to indbyggede mikrofoner og en indbygget højttaler. Den kobles nemt til en pc, og da den er ret lille og let (18 cm og 280 gram), kan den tages med på farten.

Mikrofonerne filtrerer baggrundsstøj fra. Lyden er ifølge Poly forbedret med fuld dupleks-lyd, så alle kan tale og lytte på samme tid.

App til opdateringer

Poly Sync 10 skulle virke med de største leverandører af kommunikations-og samarbejds-software og er certificeret af Microsoft og Zoom. Strøm får højttaleren gennem sin USB-forbindelse til computeren, og den har en IP64-certificering, der beskytter mod stænk af vand eller kaffe.

Det er nemt at tænde og slukke for eksempelvis mikrofonen. Det er nemt at tænde og slukke for eksempelvis mikrofonen.

Der medfølger en USB-A- til USB-C-konverter i pakken, og selve konferencetelefonen kan opdateres med ny software gennem Poly Lens Companion-appen.

Der opgives ingen danske priser med eller uden moms, selvom nyheden skulle være i handelen herhjemme fra i dag. I euro opgiver Poly til prisen 110,95.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S