Få bedre lyd til dine onlinemøder i hjemmekontoret

Hvis du er træt af dårlige forbindelser, når du holder onlinemøder i hjemmekontoret, har Poly et nyt bud på din redning – en kompakt mødehøjttaler med indbygget mikrofon.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dårlig lyd er en lidt for kendt udfordring, når man holder onlinemøde i hjemmekontoret. Sync-serien fra Poly kunne være en løsning på den udfordring. Nu kommer der en ny, særlig kompakt mødehøjttaler i serien, Sync 10 – de øvrige højttalere i serien er de større modeller 20, 40 og 60.

Poly Sync 10 har to indbyggede mikrofoner og en indbygget højttaler. Den kobles nemt til en pc, og da den er ret lille og let (18 cm og 280 gram), kan den tages med på farten.

Mikrofonerne filtrerer baggrundsstøj fra. Lyden er ifølge Poly forbedret med fuld dupleks-lyd, så alle kan tale og lytte på samme tid.

App til opdateringer

Poly Sync 10 skulle virke med de største leverandører af kommunikations-og samarbejds-software og er certificeret af Microsoft og Zoom. Strøm får højttaleren gennem sin USB-forbindelse til computeren, og den har en IP64-certificering, der beskytter mod stænk af vand eller kaffe.

Det er nemt at tænde og slukke for eksempelvis mikrofonen. Det er nemt at tænde og slukke for eksempelvis mikrofonen.

Der medfølger en USB-A- til USB-C-konverter i pakken, og selve konferencetelefonen kan opdateres med ny software gennem Poly Lens Companion-appen.

Der opgives ingen danske priser med eller uden moms, selvom nyheden skulle være i handelen herhjemme fra i dag. I euro opgiver Poly til prisen 110,95.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Teamchef for Data & Data Governance

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS