Tweets fra Elon Musk skal fortsat godkendes af en advokat

Selvom Elon Musk snart ejer Twitter, skal Tesla-relaterede tweets fra hans hånd fortsat godkendes af en advokat, før de postes, ligesom det blev aftalt i retten i 2018 efter en sag om misledning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Da Elon Musk i 2018 tweetede "funding secured" blev han slæbt i retten af US Securities and Exchange Commission (SEC) for misledning af investorer.

Sagen endte med, at Elon Musk og Tesla indvilgede i hver at betale 20 millioner dollars, og at Musk måtte gå med til at ethvert Tesla-relateret Twitter-indlæg fra hans hånd skulle gennemgås af en advokat inden publicering.

Det sidste har Elon Musk nu prøvet at sætte sig imod.

Chefen slipper ikke

I sidste måned gik han i retten for at få annulleret aftalen, med den begrundelse, at han, fordi Teslas finansielle tilstand var i fare, følte sig tvunget til at underskrive. Han hævdede samtidig, at aftalen brød med hans ret til fri tale.

Det fik han ikke medhold i.

Retten afslog både dette og Musks ønske om at få omstødt en stævning relateret til en Twitter-meningsmåling fra 2021, som adspurgte følgerne, om de synes han skulle sælge Tesla-aktier. Det skriver Bloomberg.

Selvom Musk inden længe kan kalde sig ejer af Twitter, efter at have smidt over 300 millarder kroner, er det således stadig med håndjern på, at han som bruger må gå til tjenesten.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S