Applikationer skal udvikles direkte til skyen på en nemmere måde

Red Hat er klar med en serie tjenester, der skal gøre det lettere og mere enkelt at udvikle og idriftsætte applikationer til skyen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Applikationsudvikling til skyen stiger hastigt, og stadig flere virksomheder har gang i deres egen udvikling af apps og tjenester. Ifølge IDC kommer der til at være omkring 750 millioner nye logiske applikationer frem mod 2025. Det sætter pres på udviklerne, og stiller store krav til de systemer der bruges til denne udvikling.

Det er årsagen til at Red Hat nu har lanceret Red Hat Application Foundations, en serie tjenester der – sammen med Red Hat OpenShift – er rettet mod udvikling af containerapplikationer og idriftsætning, både til den hybride cloud og multi-cloud.

Ifølge Red Hat skulle Application Foundations give udviklerne en integreret løsning, der sammenkobler applikationer inden for såvel som udenfor containermiljøet. Det skulle give udviklerne komponenter, der er klar til at blive implementeret, og som inkluderer højtydende datastreaming-tjenester.

Det er dog langt fra kun de store virksomheder der kigger efter de muligheder der ligger ved udvikling af applikationer til skyen, anfører Red Hat.

Mindre virksomheder også med

”Hos Red Hat oplever vi, at udviklingen af cloud-applikationer eller cloud native-applikationer sker på tværs af alle virksomhedstyper og -størrelser. Såvel smv’er som enterprise-virksomheder,” fortæller Darren Long, sales specialist Nordics – hybrid cloud, data & appdev hos Red Hat til AOD PRO.

Samtidig påpeger han, at selvom det kan virke som en uoverkommelig opgave at komme i gang med udvikling til skyen, gør Red Hat Application Foundations det til en langt mere overskuelig opgave.

”Red Hat Application Foundations vil virkelig kunne hjælpe kunder med at udvikle på en nutidig måde med fokus på at gøre apps cloud native. Men samtidig sikre, at de ikke bliver låst fast til et bestemt cloud-økosystem,” siger Darren Long.

Den nye serie af applikationer skulle også give udviklerne mulighed for at modernisere deres applikationer, så skalerbarhed og tilpasning kommer i fokus. Dermed bliver det muligt for mange typer virksomhed at drage fordel af systemet, fortæller Darren Long.

Ikke låst til et bestemte økosystem

”Red Hat Foundations passer rigtig godt til kunder, der leder efter en måde at modernisere deres udvikling på. Samtidig vil det sikre, at udviklingen er cloud native og ikke låst til et bestemt økosystem. Denne udviklingsmåde på tværs af cloud-platforme med en fælles containerplatform, betyder at Red Hat Foundations kan bruges på tværs af mange virksomhedstyper,” pointerer Darren Long.

Specielt i Skandinavien, hvor hovedparten af virksomheder hører til i smv-segmentet, har Linux en stor stjerne hos udviklerne, mener Darren Long.

”Linux er virkelig blevet det foretrukne operativsystem for både enterprise-virksomheder og smv’er i Skandinavien. Linux er også bunden for udvikling til den offentlige sky, hvorpå mange skandinaviske smv’er kører deres workload. Derfor er Linux både meget almindelig og brugt i smv-miljøet,” forklarer Darren Long.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S