Test: EK AIO Basic 240: Ingen lys – kun effekt

Et skridt foran selv de bedste luftkølere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Inden for væskekøling er EK et navn, der næppe kræver synderlig introduktion. Producentens Basic-serie adskiller sig imidlertid lidt fra firmaets skræddersyede modeller. Her bliver der fokuseret på valuta for pengene – og der er slet ingen rgb-lys. Hvis du synes, det lyder tiltalende, kan du roligt kaste et blik på EK AIO Basic 240.

EK Basic 240 vækker opsigt på grund af byggekvaliteten. Den føles bundsolid og vellavet. Men det, der virkelig imponerer os, er den køleydelse, den leverer. Den kommer meget tæt på 360 mm-niveauer, når det gælder kølekapacitet. Den støjer, hvis man prøver at bruge den på en over-clocket Rocket Lake-cpu, men det gælder faktisk også for stort set alle andre kølere. Når det er sagt, må vi fremhæve, at den er stille det meste af tiden.

EK-AIO Basic 240 er ideel til pc-projekter med fokus på kvaliteten eller til lukkede kabinetter, hvor belysningen ikke spiller nogen rolle. Med sin byggekvalitet og høje ydelse er den en køler, som man med sindsro kan installere og siden glemme alt om. Den skal nok tage sig af det fornødne.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job