Test: EK AIO Basic 240: Ingen lys – kun effekt

Et skridt foran selv de bedste luftkølere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Inden for væskekøling er EK et navn, der næppe kræver synderlig introduktion. Producentens Basic-serie adskiller sig imidlertid lidt fra firmaets skræddersyede modeller. Her bliver der fokuseret på valuta for pengene – og der er slet ingen rgb-lys. Hvis du synes, det lyder tiltalende, kan du roligt kaste et blik på EK AIO Basic 240.

EK Basic 240 vækker opsigt på grund af byggekvaliteten. Den føles bundsolid og vellavet. Men det, der virkelig imponerer os, er den køleydelse, den leverer. Den kommer meget tæt på 360 mm-niveauer, når det gælder kølekapacitet. Den støjer, hvis man prøver at bruge den på en over-clocket Rocket Lake-cpu, men det gælder faktisk også for stort set alle andre kølere. Når det er sagt, må vi fremhæve, at den er stille det meste af tiden.

EK-AIO Basic 240 er ideel til pc-projekter med fokus på kvaliteten eller til lukkede kabinetter, hvor belysningen ikke spiller nogen rolle. Med sin byggekvalitet og høje ydelse er den en køler, som man med sindsro kan installere og siden glemme alt om. Den skal nok tage sig af det fornødne.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect