Veldesignet og stille NAS til hjemmekontor og underholdning

Qnap HS-264 Silent NAS hedder denne nye netværksharddisk, som ifølge navnet lover at være stille i drift. Den har et fladt og indretningsvenlig design og en hurtig processor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne nye NAS er stille, fremgår det af produktets navn. Årsagen er primært, at den ikke er udstyret med en blæser. Selve NAS’ens flade konstruktion og indbyggede varmeafledere holder den indvendige temperatur effektivt nede.

Det er uafviseligt rart med en NAS, der ikke støjer, især hvis du har den stående på bordet i hjemmekontoret eller måske et sted i opholdsstuen (til film, musik osv.), især da hvis NAS’en tit skal gemme eller hente data. Totalt bomstille bliver den nye Qnap HS-264 Silent NAS dog først, hvis du installerer en ssd-disk i den. En traditionel HDD "snakker" altid lidt.

Vælg hdd eller ssd

NAS'en er i et nydeligt og fladt design, cirka 4 cm høj, og den drives af en Intel Celeron N5105 quad-core 2.0 GHz-processor. Der er to 2,5 GbE-tilslutninger, to 4K HDMI-output og mulighed for 4K medie-streaming.

Hvilke diske kan du så installere? NAS'en understøtter to traditionelle 2,5/3,5"-harddiske (SATA 6 Gbps) eller ssd'er og har 8 GB hukommelse, der ikke kan udvides.

"Den nye HS-264 fortsætter QNAPs linje af unikke lydløse og blæserløse NAS'er, som kombinerer styrkerne ved en traditionel NAS med et moderne set-top-kabinetdesign," siger Stanley Huang, produktchef for QNAP. Han tilføjer:

"Med netværksstreaming og dobbelt HDMI-udgang kan multimedier nydes i hele huset på forskellige enheder i 4K-kvalitet. Et udvalg af rige apps til multimedier, backup og lagring er også tilgængelige, hvilket gør HS-264 til et utrolig godt valg for hjemmebrugere."

God billedsoftware medfølger

Som altid med Qnap-produkter følger der en masse nyttig software med. HS-264 har en række forskellige multimedieapplikationer. Brugere kan nemt få adgang til, gemme og administrere deres fotos, videoer og lydfiler med programmer som QuMagie, VideoStation og MusicStation.

NAS'en understøtter også Plex multimediestreaming eller streaming til Android TV, Apple TV, mobile enheder og DLNA-enheder. Du kan endda styre HS-264 med fjernbetjeningen Qnap RM-IR004, hvis du synes, det fungerer bedre.

Forvent en pris i overkanten af de 5000 kroner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S