Spotify er nu på Roblox med en eventyr-ø af musikalske aktiviteter

På Spotify Island kan brugere samles og skabe nye lyde sammen, hænge ud i digitale rum og få adgang til virtuel merchandise.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Roblox er blevet en utrolig populær platform for kreativitet og social interaktion mellem unge mennesker, og nu bliver Spotify også en del af det virtuelle univers.

Med den nye Spotify Island inviterer musikstreamingtjenesten brugere med på en paradis-ø af musik, kreativitet og interaktive oplevelser.

Kom tættere på kunstnerne

Gennem Spotify Island får kunstnere mulighed for at komme i kontakt med fans og samarbejde med Spotify om at skabe virtuelt merchandise i spillet.

Spotifys andel af salget vil gå direkte til kunstnerne, og Spotify har samarbejdet med nogle dygtige artister, såsom Sunmi og Stray Kids for at skabe virtuelt merchandise, der afspejler, hvem de er som kunstnere. Sunmis merchandise vil være tilgængeligt fra i dag, mens Stray Kids bliver tilgængeligt i de kommende uger.

Roblox-brugere kan mingle med artister, gennemføre interaktive missioner og få adgang til eksklusivt indhold.

Spillere kan også nyde en fordybende lydoplevelse ved at skabe musik og udforske lyde på de virtuelle beat-maker-stationer, der drives af Soundtrap. Øen vil tilmed have musikalske påskeæg på hver tur, som kun brugere med falkeblik kan opdage.

Spot på K-Pop

Spotify-lyttere vil også bemærke nogle velkendte former, farver og ikoner på Spotify Island. For eksempel vil Roblox-brugere have chancen for at samle det hjerteformede "Synes godt om"-ikon og gøre krav på gratis virtuelt merchandise fra Spotify.

I de kommende uger kan fans forvente den første temaoplevelse på Spotify Island, K-Park, en hyldest til K-Pop. Derudover vil K-Park give fans chancen for at interagere med superstjernerne Stray Kids og Sunmi.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S