Farvel til iPod: Apple afliver sin ikoniske musikafspiller

Den revolutionerede markedet og hele vores måde at lytte til musik på for mere end 20 år siden, men tiden er løbet fra den. Apple stopper nu produktionen af iPods.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du vidste måske ikke engang at de fandtes mere. Apples iPod har levet en stille eksistens de senere år, i form af iPod Touch, der mest af alt er en iPhone, der ikke kan ringe.

iPod Touch. iPod Touch.

Enhver mobil kan i dag få adgang til millioner af sange på et splitsekund og derfor er behovet for en dedikeret enhed til at gemme og afspille musik på kun tilstede hos de alle mest kræsne hi-fi-nørder, der går andre steder hen for at finde den slags.

Men i 2021 da den første iPod så dagens lyd var det revolutionerende at man kunne medbringe adskillige musikalbums i lommen på en lille brugervenlig enhed. Apple var ikke de første med en bærbar mp3-afspiller, men iPod var så vellykket at musiklytterne snart havde glemt alt om alternativerne.

iPod blev simpelthen synonym med en mp3-afspiller og samtidig blev den startskuddet for det Apple vi kender i dag, båret af mobile og brugervenlige produkter i lækkert design.

Sælges indtil lageret er tomt

Du kan nå at gafle dig en iPod Touch, hvis du er hurtig. De sidste er til salg hos Apple nu, indtil lageret er tomt.

Vi siger farvel og tak for en enhed, der på godt og ondt har ændret vores lyttevaner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory