Farvel til iPod: Apple afliver sin ikoniske musikafspiller

Den revolutionerede markedet og hele vores måde at lytte til musik på for mere end 20 år siden, men tiden er løbet fra den. Apple stopper nu produktionen af iPods.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du vidste måske ikke engang at de fandtes mere. Apples iPod har levet en stille eksistens de senere år, i form af iPod Touch, der mest af alt er en iPhone, der ikke kan ringe.

iPod Touch. iPod Touch.

Enhver mobil kan i dag få adgang til millioner af sange på et splitsekund og derfor er behovet for en dedikeret enhed til at gemme og afspille musik på kun tilstede hos de alle mest kræsne hi-fi-nørder, der går andre steder hen for at finde den slags.

Men i 2021 da den første iPod så dagens lyd var det revolutionerende at man kunne medbringe adskillige musikalbums i lommen på en lille brugervenlig enhed. Apple var ikke de første med en bærbar mp3-afspiller, men iPod var så vellykket at musiklytterne snart havde glemt alt om alternativerne.

iPod blev simpelthen synonym med en mp3-afspiller og samtidig blev den startskuddet for det Apple vi kender i dag, båret af mobile og brugervenlige produkter i lækkert design.

Sælges indtil lageret er tomt

Du kan nå at gafle dig en iPod Touch, hvis du er hurtig. De sidste er til salg hos Apple nu, indtil lageret er tomt.

Vi siger farvel og tak for en enhed, der på godt og ondt har ændret vores lyttevaner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland