Farvel til iPod: Apple afliver sin ikoniske musikafspiller

Den revolutionerede markedet og hele vores måde at lytte til musik på for mere end 20 år siden, men tiden er løbet fra den. Apple stopper nu produktionen af iPods.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du vidste måske ikke engang at de fandtes mere. Apples iPod har levet en stille eksistens de senere år, i form af iPod Touch, der mest af alt er en iPhone, der ikke kan ringe.

iPod Touch. iPod Touch.

Enhver mobil kan i dag få adgang til millioner af sange på et splitsekund og derfor er behovet for en dedikeret enhed til at gemme og afspille musik på kun tilstede hos de alle mest kræsne hi-fi-nørder, der går andre steder hen for at finde den slags.

Men i 2021 da den første iPod så dagens lyd var det revolutionerende at man kunne medbringe adskillige musikalbums i lommen på en lille brugervenlig enhed. Apple var ikke de første med en bærbar mp3-afspiller, men iPod var så vellykket at musiklytterne snart havde glemt alt om alternativerne.

iPod blev simpelthen synonym med en mp3-afspiller og samtidig blev den startskuddet for det Apple vi kender i dag, båret af mobile og brugervenlige produkter i lækkert design.

Sælges indtil lageret er tomt

Du kan nå at gafle dig en iPod Touch, hvis du er hurtig. De sidste er til salg hos Apple nu, indtil lageret er tomt.

Vi siger farvel og tak for en enhed, der på godt og ondt har ændret vores lyttevaner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet