Sonys populære støjdræbere klar i ny, markant dyrere, version

Sony WH-1000XM5 har smartere støjreduktion, bedre lyd og optimeret design. Prisen har samtidig fået et pænt nok i vejret, sammenlignet med forgængeren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sony WH-1000XM5 har smartere støjreduktion, bedre lyd og optimeret design. Prisen har samtidig fået et pænt nok i vejret, sammenlignet med forgængeren

De er markedets hotteste hørebøffer, hvilket skyldes især den eminente støjreduktion, som dræber enhver lyd fra dine omgivelser. Nu kommer så den femte version af Sony WH-1000XM.

Nyt design, bedre lyd

Mest åbenlyse opdatering er et nyt design, hvor ørebøjlen går uden på ørekopperne. Nyt lædermateriale på de trykaflastende ørepuder skal give en bedre komfort. WH-1000XM5 er til dels skabt af genbrugte bildele, for at mindske miljøbelastningen.

Lyden skal også være forbedret takket være nye 30 mm drivere og en kuppel bygget i let og stift kulfiberkompositmateriale, som skal sikre bedre lyd, især i de høje frekvenser. Der er desuden anvendt guld i lodningerne, så kredsløbet leverer konsistent og pålidelig gengivelse.

Opkaldsoplevelsen skal være forbedret sammenlignet med forgængeren, takket være et intelligent system med fire stråleformede mikrofoner og smart støjreduktion, der fokuserer optagelsen mod din stemme og lukker al anden lyd ude.

Intelligent støjreduktion

Støjreduktionen har ligeledes fået et boost. To processorer styrer otte mikrofoner for at dæmpe støjen endnu mere effektivt, især i det øvre spektre. Med den nye Auto NC Optimizer-funktion tilpasses støjreduktionen automatisk, så dem på bedst mulig via dæmper omgivelsernes lyde.

Ligesom forgængeren er WH-1000XM5 spækket med smarte funktioner. De fleste er ført videre og der er desuden kommet et par nye til, eksempelvis aktiv måling af lydtryk, som overvåger om belastningen af dine ører overstiger det anbefalede niveau fra WHO og advarer dig, hvis det gør.

Tusind kroner dyrere

Batteritiden er 30 timer - det samme som forgængeren - og ved blot tre minutters opladning kan du få strøm til cirka tre timer.

Prisen tager et markant nøk op sammenlignet med tidligere modeller. Med en prislap på 3.800 kroner er de tusind kroner dyrere end WH-1000XM4 og på niveau med markedets dyreste konkurrenter, fra eksempelvis B&O. Vi glæder os til at se om de kan forsvare den høje pris.

Læs vores test af Sony WH-1000XM4 her:

https://www.altomdata.dk/sony-wh-1000xm4-test-naadeloes-stoejdraeber-er-blevet-smartere/

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car