Stilfuldt dansk gaming-headset sætter nye standarder for genren

Steelseries lancerer et nyt gaming-headset, der synes at toppe alt, hvad producenten tidligere har leveret – med blandt andet en avanceret equalizer-funktion, der tilpasser lydbilledet til dine spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Steelseries er anerkendt som en af verdens bedste producenter af headset til gaming. Selskabet med danske rødder lancerer nu headsettet Arctis Nova Pro, der med ny funktionalitet og et ret opsigtsvækkende design lægger sig ind i toppen af sin genre.

Det er ikke en hi-fi-hovedtelefon, men headsettet ser ud som sådan en – med et elegant design. Steelseries kalder selv designstilen for dansk. Her finder du ikke noget hidsigt rgb-lys.

Avanceret tonekontrol

Steelseries har til headsettet udviklet Sonar Audio Software Suite (se skærmen på billedet foroven), som blandt andet byder på en avanceret EQ (equalizer = tonekontrol). Her kan du styre næsten hver enkelt lydfrekvens’ styrke i det samlede lydbillede, ligesom der er lydprofiler til kendte spil.

Ifølge Steelseries løfter det nye headset og softwaren gaminglyd op på et nyt niveau. Arctis Nova Pro betegnes som en milepæl.

Skelsættende nyhed

"Der er afgørende øjeblikke i enhver branche, og dette er en af de skelsættende dage," siger Ehtisham Rabbani, SteelSeries' administrerende direktør.

"I dag indleder vi en ny æra for gaminglyd med lanceringen af Arctis Nova Pro-serien og Sonar Audio Software Suite. Vi er virkelig glade for at kunne styrke spillere, give dem en konkurrencefordel og få dem til at opleve ren hi-fidelity-akustik i spil."

Headsettet fås i en kablet og en trådløs version. Headsettet fås i en kablet og en trådløs version.

Steelseries er også begejstret for headsettets nye støjreducerende mikrofon (der angiveligt er AI-styret), som ifølge producenten vil sikre krystalkare spillerkommentarer. Og Sonar Audio Software Suiten stopper al distraherende baggrundsstøj ved at benytte samme tovejs mikrofon-opbygning som Formel 1-kørere, forklares det.

Headsettet, der kan købes nu, fås i både trådløse og kablede udgaver samt til pc og spilkonsoller. Priserne går fra 2099 til 2899 kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen