Klik skærmen af tastaturet og vend den på højkant

Asus har offentliggjort flere nye bærbare computere rettet mod det professionelle marked. Her er spændende sager, blandt andet en 10" ExpertBook, hvor skærmen kan klikkes ad og stilles på højkant.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du har brug for en og nem og fiks computer til rejser eller kundepræsentationer, kan du kaste et blik på en af nyhederne i Asus' nye portefølje af professionelle computere.

ExpertBook B3 Detachable har en 10"-skærm, der kan klikkes løs af tastaturet og med en stander bagpå placeres, så den kan bruges til for eksempel at demonstrere produkter for kunder. Her er det ekstra smart, at skærmen kan stilles på højkant (billedet følger med).

Klar til videomøder

For at sikre gode forhold til videokonferencer og onlinemøder har enheden tovejs støjreduktionsteknologi, et 5 MP frontkamera og et 13 MP bagkamera, der skulle fungere godt i selv dårlig belysning.

Batteritiden er op til 21 timer, så der skulle være strøm nok til en lang arbejdsdag.

B3 drives af en Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2-processor og leveres med en pen.

ASUS ExpertBook B9 ASUS ExpertBook B9.

Samtidig lancerer Asus den nye ExpertBook B9, en laptop, som kun vejer lige godt et kilo, samt ExpertBook B7 Flip (kan flippes rundt, har 14"-skærm og 5G).

ASUS ExpertBook B7 Flip ASUS ExpertBook B7 Flip med indbygget 5G.

Alle ExpertBooks vil blive lanceret herhjemme i fjerde kvartal, så vi må vente lidt på priserne endnu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job