Klik skærmen af tastaturet og vend den på højkant

Asus har offentliggjort flere nye bærbare computere rettet mod det professionelle marked. Her er spændende sager, blandt andet en 10" ExpertBook, hvor skærmen kan klikkes ad og stilles på højkant.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du har brug for en og nem og fiks computer til rejser eller kundepræsentationer, kan du kaste et blik på en af nyhederne i Asus' nye portefølje af professionelle computere.

ExpertBook B3 Detachable har en 10"-skærm, der kan klikkes løs af tastaturet og med en stander bagpå placeres, så den kan bruges til for eksempel at demonstrere produkter for kunder. Her er det ekstra smart, at skærmen kan stilles på højkant (billedet følger med).

Klar til videomøder

For at sikre gode forhold til videokonferencer og onlinemøder har enheden tovejs støjreduktionsteknologi, et 5 MP frontkamera og et 13 MP bagkamera, der skulle fungere godt i selv dårlig belysning.

Batteritiden er op til 21 timer, så der skulle være strøm nok til en lang arbejdsdag.

B3 drives af en Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2-processor og leveres med en pen.

ASUS ExpertBook B9 ASUS ExpertBook B9.

Samtidig lancerer Asus den nye ExpertBook B9, en laptop, som kun vejer lige godt et kilo, samt ExpertBook B7 Flip (kan flippes rundt, har 14"-skærm og 5G).

ASUS ExpertBook B7 Flip ASUS ExpertBook B7 Flip med indbygget 5G.

Alle ExpertBooks vil blive lanceret herhjemme i fjerde kvartal, så vi må vente lidt på priserne endnu.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS