EU-krav vedtaget: Snart skal alle mobilopladere benytte USB-C – resten er forbudt

Så er det slut med de mange forskellige mobilopladerstik. Fra efteråret 2024 skal alle opladere benytte USB-C-standarden. Bærbare pc’er følger efter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der har vært på tale længe, og nu bliver det en realitet: Fra efteråret 2024 skal alle mobiltelefonopladere benytte USB-C-standarden, hvis de vil sælge deres produkter i EU. Det vil ikke længere være tilladt at sælge opladere med andre typer porte eller stik.

For brugerne vil det nok være en lettelse. En producent som Apple får dog travlt med at skifte den hidtidige løsning ud, for her bruger man stadig sit eget Lightning-stik.

Også andre enheder

Ikke kun mobiltelefoner, men også tablets, kameraer, e-readere, håndholdte spillekonsoller og andre elektroniske enheder skal overholde det nye EU-reglement, som netop er sendt til godkendelse i EU-parlamentet. Her ventes det, at en vedtagelse er en formalitet.

https://www.altomdata.dk/usb-c-i-iphone-snart-er-det-formentlig-helt-forbi-med-apples-lightning-stik/

"I dag har vi gjort den fælles oplader til en realitet i Europa," lyder det i en pressemeddelelse fra Europa-Parlamentets ordfører Alex Agius Saliba.

"De europæiske forbrugere har længe været frustrerede over flere opladere, der hobede sig op for hver ny enhed. Nu vil de kunne bruge en enkelt oplader til al bærbar elektronik," føjer han til.

Trådløst er undtaget

De nye regler vil ikke omfatte trådløs opladning af mobiltelefoner, som stadig vil være et tilladt alternativ, da man her ikke benytter et kabel og et stik.

Apple har tidligere udtalt sig negativ om EU's bestræbelser på at standardisere opladning - med det argument, at det hæmmer innovationen inden for produktudvikling.

Ifølge internetmediet The Verge vil også producenter af bærbare computere blive omfattet af reglementet, men her vil fristen ikke være om godt 24 måneder, men om 40 måneder, da man ikke har teknologisk sikkerhed for, at der findes en standard, som kan dække bærbare computere mellem 100 og 240 watt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job