EU-krav vedtaget: Snart skal alle mobilopladere benytte USB-C – resten er forbudt

Så er det slut med de mange forskellige mobilopladerstik. Fra efteråret 2024 skal alle opladere benytte USB-C-standarden. Bærbare pc’er følger efter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der har vært på tale længe, og nu bliver det en realitet: Fra efteråret 2024 skal alle mobiltelefonopladere benytte USB-C-standarden, hvis de vil sælge deres produkter i EU. Det vil ikke længere være tilladt at sælge opladere med andre typer porte eller stik.

For brugerne vil det nok være en lettelse. En producent som Apple får dog travlt med at skifte den hidtidige løsning ud, for her bruger man stadig sit eget Lightning-stik.

Også andre enheder

Ikke kun mobiltelefoner, men også tablets, kameraer, e-readere, håndholdte spillekonsoller og andre elektroniske enheder skal overholde det nye EU-reglement, som netop er sendt til godkendelse i EU-parlamentet. Her ventes det, at en vedtagelse er en formalitet.

https://www.altomdata.dk/usb-c-i-iphone-snart-er-det-formentlig-helt-forbi-med-apples-lightning-stik/

"I dag har vi gjort den fælles oplader til en realitet i Europa," lyder det i en pressemeddelelse fra Europa-Parlamentets ordfører Alex Agius Saliba.

"De europæiske forbrugere har længe været frustrerede over flere opladere, der hobede sig op for hver ny enhed. Nu vil de kunne bruge en enkelt oplader til al bærbar elektronik," føjer han til.

Trådløst er undtaget

De nye regler vil ikke omfatte trådløs opladning af mobiltelefoner, som stadig vil være et tilladt alternativ, da man her ikke benytter et kabel og et stik.

Apple har tidligere udtalt sig negativ om EU's bestræbelser på at standardisere opladning - med det argument, at det hæmmer innovationen inden for produktudvikling.

Ifølge internetmediet The Verge vil også producenter af bærbare computere blive omfattet af reglementet, men her vil fristen ikke være om godt 24 måneder, men om 40 måneder, da man ikke har teknologisk sikkerhed for, at der findes en standard, som kan dække bærbare computere mellem 100 og 240 watt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S