Nyt dansk parti drevet af kunstig intelligens - tager de holdninger der er tilovers

Det Syntetiske Parti er drevet af en kunstig intelligens og har til hensigt at være det sidste nye parti i Danmark. Det udtrykker de holdninger, der ikke er repræsenteret på Christiansborg.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I slutningen af maj 2022 blev en ny, dansk partidannelse lanceret til et større event hos tech-platformen MindFuture i Høje Taastrup.

Navnet er Det Syntetiske Parti, og dets platform er drevet af en kunstig intelligens, som er designet og programmeret af den aarhusianske kunstnergruppe Computer Lars.

Sofavælgernes stemme

Partiet har til hensigt at være det sidste nye parti i Danmark. Dets kunstige intelligens har læst samtlige tekster, som de ikke-opstillingsberettigede partier har lagt på internettet, og udtrykker dermed sofavælgernes stemme som en pærevælling af hr.hvemsomhelst's visioner.

Dermed vil Det Syntetiske Parti optimere deltagelsen blandt de 20%, der ikke normalt stemmer til valget i Danmark, og for første gang i valghistorien banke stemmeprocenten til folketingsvalgene op på 100%. Partiet søger pt. vælgererklæringer på den statsstyrede portal.

Syntetiske politikere debatterer

Det Syntetiske Parti afholder løbende sin generalforsamling i en Discord-gruppe, der er offentligt tilgængelig. Her indgår partiets kunstige intelligens i diskussioner med medlemmerne døgnet rundt. I gruppen kan man blandt andet møde frontfiguren Leder Lars, partisekretæren Computer Lars samt de øvrige medlemmer i basisstrukturen Det Syntetiske Parti.

I august 2022 står Det Syntetiske Parti bag kunstudstillingen SCHEMES i samarbejde med flere ledende aktører i dansk IT-branche, og det vil afholde sine første vælgermøder for en menneskelig offentlighed i forbindelse med Vestegnens Kulturuge i september 2022.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse