Adobe hylder David Bowie 50 år efter Ziggy Stardust kom til verden

For at fejre, at det er 50 år siden, at David Bowies berømte alter ego Ziggy Stardust kom til verden, har Adobe udgivet et udvalg af makeuppensler, outfits og andre grafiske elementer inspireret af ikonet i Creative Cloud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I torsdags var det 75 års jubilæum for udgivelsen af David Bowies klassiker, Ziggy Stardust. Det markerer Adobe med en særlig pakke af værktøjer.

Værktøjerne er en del af den officielle kampagne, der fejrer David Bowies 75-års fødselsdag. De er lavet i samarbejde med Bowies bo, skal give Adobe-brugerne nye muligheder for at udforske Bowies magiske univers og skabe deres egne karakterer i Bowies ånd.

Partnerskabet ‘Adobe x Bowie’ er tilgængelig i Photoshop, Illustrator, Fresco, Substance og Adobe Express.

De nye værktøjer inkluderer:

• En række makeuppensler navngivet efter nogle af Bowies klassikere som ‘Ashes’, ‘Changes’, ‘Major Tom’ og ‘Queen Bish’
• En række mønstre inspireret af nogle af Bowies mest ikoniske outfits, som nu kan bruges til at skabe noget helt nyt
• Farverige baggrunde og 3D Substance-genstande inspireret af Bowies plakater og albumcovers
• ‘Klistermærker’ skabt ud fra nogle af de mest velkendte grafiske elementer fra Bowies univers som Aladdin Sane-lynet og Ziggy Stardusts mytiske guldcirkel i panden

Hyldesten til David Bowie er det nyeste initiativ fra Adobe i en serie, der hylder personer, som har ændret verdenen gennem deres kunst.

Tidligere har Adobe fx udgivet malerpensler inspireret af Edward Munch, The Lost Alphabets fra Bauhaus, og senest udkom en serie af pensler inspireret af ingen ringere end Keith Haring.

For yderligere information se Adobe’s interaktive introduktion i Adobe x Bowie

For yderligere information om Bowie 75

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S