Trend Micro og Microsoft samarbejder om sikkerhed til elbiler

Trend Micro etablerer ny forretningsenhed, som skal beskytte biler med internetadgang mod hackere. Forretningsenheden, der hedder VicOne, integrerer cloud- og AI-services fra Microsoft. Initiativet kommer i kølvandet på bl.a. en række FN-regler, som stiller krav til bilbranchen om at beskytte bil og fører imod digitale trusler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I 2025 vil der globalt være mere end 400 mio. biler med internetadgang på gaden. Det er et attraktivt scenarie for hackere. Cybersikkerhedsselskabet Trend Micro åbner derfor en ny forretningsenhed kaldet VicOne, som skal beskytte både nutidens og fremtidens biler.

“Stadig flere biler og andre køretøjer får internetadgang, og vi har også set analysevirksomheden Gartner opfordre bilindustrien til at samarbejde med cybersikkerhedseksperter, som kan vurdere og blokere trusler. Det er derfor naturligt, at vi inkluderer autobranchen i vores økosystem af sikkerhed,” siger Christian K. Beck, der er countrymanager hos Trend Micro i Danmark.

Nye FN-regler stiller krav til bilbranchen

Elektriske biler bliver i stadig højere grad udsat for en bred række af digital trusler.

Hvis bilproducenterne skal overholde de nye sikkerhedsforskrifter, som er indført af FN (UN – R155), kræver det, at de indarbejder omfattende cybersikkerhed i deres økosystemer.

FN’s regler er udformet for at sikre, at bilproducenterne minimerer den stigende trussel imod biler med internetadgang og har fokus på at beskytte føreren og de mange følsomme data, som overføres trådløst til og fra bilerne og er en del af bilernes software og komplekse forsyningskæder.

Et afgørende skridt for bilproducenterne er at tage sikkerhedscentre for biler i brug, såkaldte “Vehicle Security Operations Centers” (SOC). Et SOC sikrer, at producenterne overholder lovkravene ved at tilbyde teknologi, som kan identificere og reagere på trusler imod softwarestyrede køretøjer.

Integrerer cloud- og AI-services fra Microsoft

VicOne’ SOC integrerer cloud- og AI-services fra Microsoft Azure IoT-teknologi, som indsamler telemetridata i bilerne og analyserer sikkerhedstrusler og sårbarheder.

“Cybersikkerhed er en integreret del af økosystemet omkring elbiler. Microsoft leverer en omfattende og åben platform med maksimal sikkerhed. Vi ser frem til at samarbejde med Trend Micro og VicOne om at levere komplet sikkerhed inden for telemetri og til elbiler gennem Microsofts cloud- og AI-features, som er den del af Azures IoT-services, ” siger Soren Lau, general manager for divisionen IoT Partner Solutions i Asien og EMEA hos Microsoft.

VicOne vil levere end-to-end-sikkerhedsløsninger til hele bilbranchens økosystem.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest