Test: Sony Linkbuds S: Verdens letteste øretelefoner

Letvægtsdesign og opfindsom teknologi gør Linkbuds S til et headset, du kan bære hele dagen
Er det en gene for dig at skulle tage dine in-ears ud af ørerne i tide og utide, er det værd at kigge nærmere på Linkbuds S. De er nemlig skabt til en dagligdag, hvor dine earbuds aldrig forlader ørerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Letvægtsdesign og opfindsom teknologi gør Linkbuds S til et headset, du kan bære hele dagen

Er det en gene for dig at skulle tage dine in-ears ud af ørerne i tide og utide, er det værd at kigge nærmere på Linkbuds S. De er nemlig skabt til en dagligdag, hvor dine earbuds aldrig forlader ørerne.

Verdens letteste

Det kræver selvsagt en konstruktion, man kan holde ud at have i ørerne uafbrudt. Her kommer Linkbuds S i mål et vist stykke ad vejen.

At de er verdens letteste øretelefoner taler til deres fordel, men i vores ører sidder de små ørestykker ikke helt så ubesværet som med flere af testens andre modeller, og derfor begynder de relativt hurtigt at føles anstrengende. Det kan snildt være anderledes i andre ører.

Sættet leveres i en diskret æske, der ligesom ørestykkerne er skabt i let genbrugsplast. Linkbuds S viderefører mange velkendte Sony-trick, eksempelvis Adaptive Sound, der automatisk tilpasser lydtilstanden til dine omgivelser.

Gå ind i et tog, og sættet vil selv aktivere ANC, mens de skifter til Ambient Sound ved en trafikeret vej, så du kan orientere dig i trafikken. Det fungerer fint, og du kan selv indstille scenarierne efter egne præferencer.

Stopper automatisk

Aktiverer du Speak-to-Chat, vil musikken gå på pause, og Ambient Sound aktiveres, når du taler. Du behøver derfor ikke tage Linkbuds S ud ved en hurtig samtale over kasseapparatet eller lignende. Et lille host aktiverer dog også funktionen, og det kan hurtigt blive lidt trættende.

Støjreduktionen er effektiv og Ambient Sound fleksibel og velfungerende. Opkald klarer Linkbuds rigtig fint, og lydkvaliteten er rimelig god. Du er solidt dækket ind med codec’er til hi-res-streaming, og det fine 360 Reality Audio-format, der giver flot 3D-lydoplevelse, understøttes, når materialet er produceret til det. Der er dog ikke samme lydoverskud som i testens bedste.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics