Test: Sony Linkbuds S: Verdens letteste øretelefoner

Letvægtsdesign og opfindsom teknologi gør Linkbuds S til et headset, du kan bære hele dagen
Er det en gene for dig at skulle tage dine in-ears ud af ørerne i tide og utide, er det værd at kigge nærmere på Linkbuds S. De er nemlig skabt til en dagligdag, hvor dine earbuds aldrig forlader ørerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Letvægtsdesign og opfindsom teknologi gør Linkbuds S til et headset, du kan bære hele dagen

Er det en gene for dig at skulle tage dine in-ears ud af ørerne i tide og utide, er det værd at kigge nærmere på Linkbuds S. De er nemlig skabt til en dagligdag, hvor dine earbuds aldrig forlader ørerne.

Verdens letteste

Det kræver selvsagt en konstruktion, man kan holde ud at have i ørerne uafbrudt. Her kommer Linkbuds S i mål et vist stykke ad vejen.

At de er verdens letteste øretelefoner taler til deres fordel, men i vores ører sidder de små ørestykker ikke helt så ubesværet som med flere af testens andre modeller, og derfor begynder de relativt hurtigt at føles anstrengende. Det kan snildt være anderledes i andre ører.

Sættet leveres i en diskret æske, der ligesom ørestykkerne er skabt i let genbrugsplast. Linkbuds S viderefører mange velkendte Sony-trick, eksempelvis Adaptive Sound, der automatisk tilpasser lydtilstanden til dine omgivelser.

Gå ind i et tog, og sættet vil selv aktivere ANC, mens de skifter til Ambient Sound ved en trafikeret vej, så du kan orientere dig i trafikken. Det fungerer fint, og du kan selv indstille scenarierne efter egne præferencer.

Stopper automatisk

Aktiverer du Speak-to-Chat, vil musikken gå på pause, og Ambient Sound aktiveres, når du taler. Du behøver derfor ikke tage Linkbuds S ud ved en hurtig samtale over kasseapparatet eller lignende. Et lille host aktiverer dog også funktionen, og det kan hurtigt blive lidt trættende.

Støjreduktionen er effektiv og Ambient Sound fleksibel og velfungerende. Opkald klarer Linkbuds rigtig fint, og lydkvaliteten er rimelig god. Du er solidt dækket ind med codec’er til hi-res-streaming, og det fine 360 Reality Audio-format, der giver flot 3D-lydoplevelse, understøttes, når materialet er produceret til det. Der er dog ikke samme lydoverskud som i testens bedste.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S