TikTok har slettet mere end 100 millioner videoer på tre måneder

Sletteknappen har været på overarbejde hos videotjenesten TikTok, der i ny rapport også afslører, at de har fjernet over 200 millioner falske konti det seneste kvartal.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TikTok forsøger at spille med åbne kort. Tjenesten har netop lanceret en rapport, der giver tal på mængden og typen af videoer og konti som er fjernet fra platformen i løbet af årets første kvartal.

I rapporten fremgår, at TikTok har nedsat et dedikeret sikkerhedsteam med fokus på krigen i Ukraine. Teamet har fjernet 41.191 videoer, hvoraf 87 procent af videoerne overtræder reglerne for skadelig misinformation. Langt de fleste (78 procent) blev identificeret proaktivt af TikToks sikkerhedsteam, hvilket betyder, at en video identificeres og fjernes, før den bliver rapporteret.

I alt har TikTok fjernet 102.305.516 videoer i første kvartal af 2022. Det samlede antal fjernede videoer udgør cirka 1 procent af alle videoer, der er uploadet til TikTok. 35.726.592 videoer blev fjernet automatisk, og 5.025.536 blev gendannet efter de var blevet gennemgået.

Over 200 millioner spamkonti fjernet

I løbet af perioden har TikTok blokeret 202 millioner forsøg på at oprette spamkonti og fjernet 13,6 millioner videoer ved at fjerne spamkonti.

Det samlede antal fjernede annoncer steg fra 1,9 millioner i 2021 til 5,4 millioner i 2022. Stigningen skyldes en ændring i tilgangen til at håndhæve annonceovertrædelser samt en styrkelse af TikToks muligheder for kontrol på kontoniveau.

Ønsker du at dykke mere ned i tallene kan hele rapporten læses her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura