Test: Cub Cadet XR5 3000: Velfungerende – men for dyr

Den har stor klippevidde, napper kanterne med og klipper græs i alle højder på selv de største plæner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Cub Cadet XR5 3000 er, som navnet antyder, skabt til plæner på op til 3000 kvadratmeter. Det er dog ikke bare en større model, end den XR5 2000 vi testede sidste år, den har også fået en gennemgribende opgradering, især af skæresystemet.

Det dækker nu et dobbelt så stort område ved hjælp af to skærehjul, der drejer rundt underneden med i alt otte skæreblade. Hvis dette lyder bekendt, så er det, fordi det er præcis samme system som Robomow RK 4000 Pro anvender. Faktisk er de to robotter stort set ens bortset fra farvevalg, små designdetaljer, rækkevidde og i særdeleshed prisen, hvilket vi kommer tilbage til.

I sin udformning er XR5 3000 identisk med testens Robomow; dog har den med sine sorte og gule detaljer et lidt andet udtryk. Måske den ene matcher dit haveskur bedre end den anden, og så kan det jo have lov at være udslagsgivende for valget.

I features og betjening er maskinerne helt identiske. Cub Cadet har samme touchskærm som Robomow og også præcis samme app – forklædt med et lidt anderledes farvevalg.

Ydelsen er heldigvis også den samme, når man ser bort fra batteritiden, der her er op til halvanden time. Det lidt mindre batteri gør, at det vil tage længere tid at komme igennem den samme plæne, og derfor er rækkevidde da også ”kun” angivet til 3000 kvadratmeter. Med tålmodighed skal maskinen dog nok klare en større plæne.

Med den brede klippevidde samt kantklip ud over hjulbredden og evnen til at håndtere hældninger op til 45 procent er det en slider, der uden videre vrøvl tromler de fleste plæner igennem uanset, hvor varieret den måtte være. Har du en mere kompliceret plæne med forskellige afdelinger, kan du opdele den i op til fire forskellige zoner.

På samme måde som Robo-mow kan denne Cub Cadet desuden tjekke, om kanttråden ligger rigtigt – ved at køre en runde henover plænen, inden den starter første klipning.

For dyr

Ligesom styrkerne er de samme som hos Robomow, er svaghederne det også. Med Bluetooth som eneste forbindelsesmulighed mister du hurtigt kontakt med robotten, hvis du bevæger dig ind i boligen, og så er det bare lidt kikset med stavefejl helt ude i hovedmenuen af appen.

Cub Cadet taber dog til Robomow på et væsentligt punkt: prisen. XR5 3000 koster 800 kroner mere end Robomow RK 4000 Pro.

Det er derfor svært at se, hvorfor man ikke skulle vælge Robo-mows ekstra batterikapacitet eller alternativt spare 3000 kroner og i stedet købe Robomow RK 3000 Pro, der har samme kapacitet som Cub Cadet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S