Sådan laver du specialtegn i Word – her er 5 nemme tips

Der er ikke bogstaver nok på pc’ens tastatur til at angive ord med særlige accenter eller specialtegn og symboler. Heldigvis findes der i Microsoft Word smutveje, som du hurtigt kan benytte.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

1 Det franske sprog er fyldt med ord, hvor accenttegn har stor betydning. De mest almindelige accenter kan du skrive ved hjælp af tasten Skift + tegnet. For eksempel Skift + ^ for at angive, at et e skal skrives som ê. Tryk først på tastekombinationen, derefter på e-tasten.

2 Specialtegn for valutaer og møntfødder kræver som regel, at du skal ind i en specialmenu. Nogle tastaturer har genvejstaster til for eksempel euro og dollar, men ellers skal du benytte fanen ”Indsæt” i Båndet (øverst i Word) og derefter vælge ”Symbol”.

3 Klik på den lille pil under ”Symbol” og vælg ”Symbol”. Fra en undermenu kan du direkte i listen vælge blandt andet valutaer som euro, pund samt for eksempel det internationale symbol for copyright, ”©”. Finder du ikke, hvad du skal bruge, klikker du på ”Flere symboler”.

4 I vinduet, som åbner, kan du vælge mellem to faner: ”Symboler” og ”Specialtegn”. Under første fane har du adgang til forskellige skrifttyper og deres udgave af et givent symbol. Brug den lodrette skyder eller pilene i højre side for at scrolle nedad og få vist flere symboler.

5 Under fanen ”Specialtegn” finder du en liste over forskellige tegn, for eksempel anførselstegn, og det angives, hvordan du kan skrive dem ved hjælp af genvejstaster. Nogle kombinationer består af tre taster, så klik på knappen ”Genvejstast” for at indstille dine egne.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S