Test: B&O Beosound A1 gen 2: Den smukke danske højttaler taler kun engelsk

En lille designperle med imponerende lyd og lang batteritid, men et dårligt valg af assistent – hvis talestyring er vigtigt for dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den har fået tilnavnet burgerbollen, hvilket er en meget passende beskrivelse af designet. Alligevel er den smuk at skue. Der er ikke meget fast food over hverken design, lyd eller pris.

Højttaleren er udført i ”perlebørstet” aluminium og polymer, med en fiks læderstrop. Det er ikke en let højttaler. Man oplever til gengæld, at der er kvalitet i hvert et gram. Og så er højttaleren vand- og støvtæt.

Lydkvaliteten er ret utrolig for så lille en højttaler. Den spiller med stort overskud og spreder lyden flot i alle retninger. Batteriet giver hele 48 timer på en opladning.

Taler ikke dansk

Den lille højttaler har også stemmestyring, men af uransagelige årsager er det kun med Amazon Alexa.

Det er et besynderligt valg for en dansk producent at vælge en engelsktalende assistent og for os danskere er det et lille minus på den ellers bugnende brugervenlighedskonto.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job