Test: Asus Rog Maximus Z690 Apex: Bundkort til proffe overclockere

Meget høj byggekvalitet og VRM – et bundkort for specialister. Et af de dyreste, vi nogensinde har testet. Det kræver en i9-processor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste selvbyggere vil nok kaste et enkelt blik på Asus Rog Maximum Z690 Apex’ prisseddel og straks ile videre.

Det er til at forstå, fordi det er et af de dyreste bundkort, vi nogensinde har testet. Det er også et af de mest velbyggede, men man kan selvfølgelig diskutere, om det retfærdiggør den svimlende pris.

Overclock så meget du vil

Asus har udstyret Apex Z690 med et 24+2-VRM 105 A-strømtrin, og det placerer det i spidsen af VRM-design. Man kan trygt overclocke enhver 12. generations-chip til det yderste.

Til gengæld vil man nok snyde sig selv, hvis man ikke kører med et Intel Core i9 12900K. Eftersom dette bundkort er skræddersyet til overclocking, har det kun to DDR5-dimm-slots.

Til gengæld kan den mere gamingfokuserede bruger finde sjælefred ved, at kortet har plads til fem NVMe-ssd’er (med det indbyggede PCIe 5.0-tilføjelseskort). Imponerende – men dette kort rummer ikke så meget til gamingfolket.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S