Test: Asus Rog Maximus Z690 Apex: Bundkort til proffe overclockere

Meget høj byggekvalitet og VRM – et bundkort for specialister. Et af de dyreste, vi nogensinde har testet. Det kræver en i9-processor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste selvbyggere vil nok kaste et enkelt blik på Asus Rog Maximum Z690 Apex’ prisseddel og straks ile videre.

Det er til at forstå, fordi det er et af de dyreste bundkort, vi nogensinde har testet. Det er også et af de mest velbyggede, men man kan selvfølgelig diskutere, om det retfærdiggør den svimlende pris.

Overclock så meget du vil

Asus har udstyret Apex Z690 med et 24+2-VRM 105 A-strømtrin, og det placerer det i spidsen af VRM-design. Man kan trygt overclocke enhver 12. generations-chip til det yderste.

Til gengæld vil man nok snyde sig selv, hvis man ikke kører med et Intel Core i9 12900K. Eftersom dette bundkort er skræddersyet til overclocking, har det kun to DDR5-dimm-slots.

Til gengæld kan den mere gamingfokuserede bruger finde sjælefred ved, at kortet har plads til fem NVMe-ssd’er (med det indbyggede PCIe 5.0-tilføjelseskort). Imponerende – men dette kort rummer ikke så meget til gamingfolket.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job