Test: Asus Rog Maximus Z690 Apex: Bundkort til proffe overclockere

Meget høj byggekvalitet og VRM – et bundkort for specialister. Et af de dyreste, vi nogensinde har testet. Det kræver en i9-processor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste selvbyggere vil nok kaste et enkelt blik på Asus Rog Maximum Z690 Apex’ prisseddel og straks ile videre.

Det er til at forstå, fordi det er et af de dyreste bundkort, vi nogensinde har testet. Det er også et af de mest velbyggede, men man kan selvfølgelig diskutere, om det retfærdiggør den svimlende pris.

Overclock så meget du vil

Asus har udstyret Apex Z690 med et 24+2-VRM 105 A-strømtrin, og det placerer det i spidsen af VRM-design. Man kan trygt overclocke enhver 12. generations-chip til det yderste.

Til gengæld vil man nok snyde sig selv, hvis man ikke kører med et Intel Core i9 12900K. Eftersom dette bundkort er skræddersyet til overclocking, har det kun to DDR5-dimm-slots.

Til gengæld kan den mere gamingfokuserede bruger finde sjælefred ved, at kortet har plads til fem NVMe-ssd’er (med det indbyggede PCIe 5.0-tilføjelseskort). Imponerende – men dette kort rummer ikke så meget til gamingfolket.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S