Test: Asus Rog Maximus Z690 Apex: Bundkort til proffe overclockere

Meget høj byggekvalitet og VRM – et bundkort for specialister. Et af de dyreste, vi nogensinde har testet. Det kræver en i9-processor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste selvbyggere vil nok kaste et enkelt blik på Asus Rog Maximum Z690 Apex’ prisseddel og straks ile videre.

Det er til at forstå, fordi det er et af de dyreste bundkort, vi nogensinde har testet. Det er også et af de mest velbyggede, men man kan selvfølgelig diskutere, om det retfærdiggør den svimlende pris.

Overclock så meget du vil

Asus har udstyret Apex Z690 med et 24+2-VRM 105 A-strømtrin, og det placerer det i spidsen af VRM-design. Man kan trygt overclocke enhver 12. generations-chip til det yderste.

Til gengæld vil man nok snyde sig selv, hvis man ikke kører med et Intel Core i9 12900K. Eftersom dette bundkort er skræddersyet til overclocking, har det kun to DDR5-dimm-slots.

Til gengæld kan den mere gamingfokuserede bruger finde sjælefred ved, at kortet har plads til fem NVMe-ssd’er (med det indbyggede PCIe 5.0-tilføjelseskort). Imponerende – men dette kort rummer ikke så meget til gamingfolket.

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS