Ny og krum skærmserie skal gøre gaming til en virtual reality-oplevelse

AOC opdaterer sine gamingskærme i G-serien med et buet panel i næsten tv-størrelse – og med levende farver og en responstid på 1 ms. Skærmene er rette mod brugere, som elsker film og spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udviklingen i it-branchen står aldrig stille, og AOC har derfor lanceret en ny serie skærme bygget på den populære 2G-skærmserie fra 2019. Ikke alene størrelse, også ydelse, design og teknologi har fået et par nyk opad i den nye 3G-serie. Det samme har priserne.

3G lanceres under navnet Agon by AOC, hvilket følger firmaets generelle navneskifte på sit gaming-segment. De første fem skærme i 3G-serien spænder i størrelser fra 27” til 34”.

Ved første øjekast er det dog udformningen, som vækker mest opsigt. 3G-modellerne har nemlig fået en 1000R-krumning, som for gamere uden erfaring med denne type skærm vil skabe en helt ny oplevelse.

Spillet omslutter dig

Du kan betragte indholdet på 3G-seriens VA-paneler i vinkler på op til 178°/178° og stadig se, hvad der foregår på skærmen. Takket være panelets krumning får du, ifølge AOC, yderligere en fornemmelse af at være omsluttet, så spillet kommer til at føles som at have en virtual reality-oplevelse foran sig på skrivebordet.

Skærmene leverer en flot 165 Hz opdateringshastighed plus en responstid på 1 ms. Opdateringen er mindst 20 Hz højere end i 2G-serien. 3G-serien understøtter Adaptive-Sync-teknologien, der skulle sikre flydende grafik uden iturevne billeder.

Til spil og til hjemmebiograf

AOC lover, at skærmene leverer levende farver med et enestående kontrastforhold og dyb sort gengivelse. 3G-modellerne egner sig derfor både til film og til spil med hyppige mørke scener.

Med den nye G-Menu-software justerer du indstillingerne med få klik og uden at skulle røre ved nogen knapper på skærmene. Tilstanden Low Blue Light og FlickerFree-teknologien er med til at skåne dine øjne, lyder det fra AOC.

Bredformat med høj opløsning

Alle modeller har tresiders kantfrit design og en justerbar fod.

Den største skærm, CU34G3S på 34”, har 21:9-billedformat og erstatter 2G-seriens full HD med WQHD-opløsning (3440 x 1440 pixel). Lyden leveres af to 5 W-højttalere, hvilket er mere end en fordobling af ydelsen i forhold til 2G-serien.

Skærmene på 31,5” (CQ32G3SU) og 27” (CQ27G3SU) har QHD-opløsning (2560 x 1440 pixel) og 16:9 billedformat. Foden rummer et kabelhåndteringshul, så du slipper for rod på skrivebordet. Modellen på 31,5” har to 5 W-højttalere, mens modellen på 27” har to 3 W-højttalere.

Her er priserne

CU34G3S, CQ32G3SU og C32G3AE har vejledende priser på henholdsvis 5049 kroner, 3339 kroner og 2589 kroner.

De øvrige modeller - CQ27G3SU, C27G3U – er på markedet til september til vejledende priser på henholdsvis 2959 kroner og 2439 kroner.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S