Vil du have en telefon du nemmere kan betjene med én hånd? Så se her

Den nye Zenfone 9 er nu Asus' flagskib, men modsat konkurrenternes topmodeller er denne mobiltelefon tæt på at være nem at betjene med en hånd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er fedt med en stor skærm på mobiltelefonen. Det giver bare bedre oplevelser. Men minusser er der desværre også. Telefonen kan blive for stor at have i lommen, og ikke mindst er den svær at betjene med en hånd, især for en kvindehånd. Med den nye Zenfone 9 appellerer Asus til den kundegrupper, der godt kunne bruge noget stort, der er mindre.

Selvom Zenfone 9 er Asus' nye flagskib, er skærmdiagonalen på – efter dagens standard – beskedne 5,9". Til sammenligning har iPhone 13 og Samsung Galaxy S22 en skærm på 6,1". iPhone 13 Pro Max og Samsung Galaxy S22 Ultra er endda helt oppe på henholdsvis 6,7" og 6,8". Det kræver noget af en havnearbejderhånd ...

Telefonen er lidt mindre end andre topmodeller, så det ligger bedre i lommen. Telefonen er lidt mindre end andre topmodeller, så det ligger bedre i lommen.

Motoren i den nye Zenfone er dog ikke spor diminutiv. Processoren er en Snapdragon 8+ Gen 1. Amoled-skærmen har en opdateringsfrekvens på 120 Hz, og du kan få op til 16 GB DDR5-ram samt op til 256 GB lager.

Mere interessant er det måske, at Zenfone 9 er udstyret med et 50 MP Sony IMX766-kamera plus et 12 MP frontkamera. Og du kan optage video i 8K, hvis du skulle få den pudsige idé.

Et særlig kameraophæng

Kameraet har ifølge Asus som noget helt nyt fået en "6-akset Hybrid Gimbal Stabilizer", altså et ophæng, som skal forhindre rystelser i at forplante sig til billederne. Det er ofte et problem, når du fotograferer eller optager video i dunkel belysning.

Hvordan skal det forstås? Der kan da ikke blive plads til et kardanophæng inde i en kompakt mobiltelefon? Ifølge mediet The Verge er det heller ikke tilfældet. I steder er der tale om, at den billedstabilisator, som normalt bevæger et enkelt af objektiverne, nu modvirker rystelser ved at bevæge hele kameraet, objektiver, sensorer osv.

Ret sjovt er det også, at der er et 3,5 mm hovedtelefonstik; så se bare at få de gamle øreproppper frem fra skufferne igen.

Knap til at scrolle nemt

Innovativt er det, at du kan scrolle op og ned på for eksempel websider ved hjælp af en knap på siden af telefonen. Igen noget, der gør telefonen nemmere at bruge med en enkelt hånd.

Den nye Zenfone fås i tre varianter. Med 8 MB ram og 128 GB lager koster den 5799 kroner, med 8 MB ram og 256 GB lager er prisen 6499 kroner, og endelig koster topmodellen 6999 kroner for 16 MB ram og 256 GB lager.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S