Vil du have en telefon du nemmere kan betjene med én hånd? Så se her

Den nye Zenfone 9 er nu Asus' flagskib, men modsat konkurrenternes topmodeller er denne mobiltelefon tæt på at være nem at betjene med en hånd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er fedt med en stor skærm på mobiltelefonen. Det giver bare bedre oplevelser. Men minusser er der desværre også. Telefonen kan blive for stor at have i lommen, og ikke mindst er den svær at betjene med en hånd, især for en kvindehånd. Med den nye Zenfone 9 appellerer Asus til den kundegrupper, der godt kunne bruge noget stort, der er mindre.

Selvom Zenfone 9 er Asus' nye flagskib, er skærmdiagonalen på – efter dagens standard – beskedne 5,9". Til sammenligning har iPhone 13 og Samsung Galaxy S22 en skærm på 6,1". iPhone 13 Pro Max og Samsung Galaxy S22 Ultra er endda helt oppe på henholdsvis 6,7" og 6,8". Det kræver noget af en havnearbejderhånd ...

Telefonen er lidt mindre end andre topmodeller, så det ligger bedre i lommen. Telefonen er lidt mindre end andre topmodeller, så det ligger bedre i lommen.

Motoren i den nye Zenfone er dog ikke spor diminutiv. Processoren er en Snapdragon 8+ Gen 1. Amoled-skærmen har en opdateringsfrekvens på 120 Hz, og du kan få op til 16 GB DDR5-ram samt op til 256 GB lager.

Mere interessant er det måske, at Zenfone 9 er udstyret med et 50 MP Sony IMX766-kamera plus et 12 MP frontkamera. Og du kan optage video i 8K, hvis du skulle få den pudsige idé.

Et særlig kameraophæng

Kameraet har ifølge Asus som noget helt nyt fået en "6-akset Hybrid Gimbal Stabilizer", altså et ophæng, som skal forhindre rystelser i at forplante sig til billederne. Det er ofte et problem, når du fotograferer eller optager video i dunkel belysning.

Hvordan skal det forstås? Der kan da ikke blive plads til et kardanophæng inde i en kompakt mobiltelefon? Ifølge mediet The Verge er det heller ikke tilfældet. I steder er der tale om, at den billedstabilisator, som normalt bevæger et enkelt af objektiverne, nu modvirker rystelser ved at bevæge hele kameraet, objektiver, sensorer osv.

Ret sjovt er det også, at der er et 3,5 mm hovedtelefonstik; så se bare at få de gamle øreproppper frem fra skufferne igen.

Knap til at scrolle nemt

Innovativt er det, at du kan scrolle op og ned på for eksempel websider ved hjælp af en knap på siden af telefonen. Igen noget, der gør telefonen nemmere at bruge med en enkelt hånd.

Den nye Zenfone fås i tre varianter. Med 8 MB ram og 128 GB lager koster den 5799 kroner, med 8 MB ram og 256 GB lager er prisen 6499 kroner, og endelig koster topmodellen 6999 kroner for 16 MB ram og 256 GB lager.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird