Lidl tilbyder billige elbiler

Det er ikke længere bare billige dagligvarer, du kan købe hos supermarkedskæden Lidl. Nu er der også billige elbiler fra det tyske mærke Elaris Finn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi forbinder Lidl med billig mælk, brød og andre dagligvare, men nu kan man også finde elbiler. I hvert fald, hvis man bor i Tyskland eller Østrig. Her har supermarkedskæden i løbet af sommeren frigivet et begrænset antal elbiler af mærket Elaris Finn.

Kompakt bybil

Bilen er baseret på den kinesiske model, Zotye Shima E30. Der er tale om en lille to-sædet model, der måler 2,87 m i længden, 1,56 m i bredde og højde og har en vægt på 930 kilo. Den er i stand til at transportere 150 kilo i det kompakte 230 liter bagagerum.

Elmotoren yder beskedne 35 kW/48 hk og leverer en topfart på 115 km/t. Der er således først og fremmest en bil egnet til bykørsel, og her vil man kunne regne med en rækkevidde omkring 200 km på en opladning. Er der tale om en mere jævn kørsel ved moderat hastighed kan man angiveligt presse den til 300 km.

Elaris Finn. Elaris Finn.

Man skal have lidt tålmodighed ved ladestanderen. Den maksimale ladekraft er 30 kW (DC), mens den trækker 11 kW ved en AC-lader.  Den senere tid har LIDL placeret en stor mængde ladere ved deres butikker i Tyskland og Østrig, så man kan oplade bilen mens man handler.

Elbil på abonnement

Bilen har moderne funktioner som aircondition, navigation, DAB+ radio, nøglefri lås, bakkamera mm. Den sælges almindeligvis til en pris på omkring 150.000 danske kroner (eksklusiv afgifter), men hos Lidl køber man ikke bilen, man lejer den til en månedlig pris på 222 euro, hvilket kan omregnes til omkring 1665 danske kroner. I Danmark vil man dog formentlig skulle betale lidt ekstra til afgifter, men prisen er stadig overkommelig og er behovet blot en bil, der skal kunne klare dagligdagens shoppeture, afhentning af børn m.m., så kan det givetvis være en fin løsning for byfamilien.

Om tilbuddet vil udvides til Danmark, ved vi intet om endnu.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S