Test: Gigabyte Z690 Aorus Pro: High-end der kan betales

Solid strømforsyning, fire M.2-slots og 13 USB-porte.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I 2010 ville et Gigabyte Z690 Aorus Pro have været kostbart, men i 2022 ligger det i mellemlejet. Z690-chipsættet har afffødt nogle af de dyreste bundkort, der findes, men det gælder ikke for Aorus Pro.

Tværtimod koster dette bundkort faktisk lidt mindre, end man kunne forvente, og det rummer ikke desto mindre et alsidigt funktionssæt.

USB i massevis

Hvis man har planer om at bygge en Core i9 12900K-maskine, er det helt afgørende, at man er klar over, om ens bundkort kan håndtere denne processor uden problemer. Og det kan Aorus Pro i høj grad. Det rummer et 16+3-fase-VRM med 90 A-strømtrin, hvilket er mere end nok til at drive Intels topchip, også selv om man praktiserer overclocking.

Det er imidlertid også vigtigt at finde passende USB-porte på det bageste I/O. Her er Aorus Pro dækket ind med i alt 13 USB-porte. Hvis du er ude efter et kort i den høje ende, er der rige muligheder for at finde et Aorus Pro til en god pris.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job