Test: Gigabyte Z690 Aorus Pro: High-end der kan betales

Solid strømforsyning, fire M.2-slots og 13 USB-porte.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I 2010 ville et Gigabyte Z690 Aorus Pro have været kostbart, men i 2022 ligger det i mellemlejet. Z690-chipsættet har afffødt nogle af de dyreste bundkort, der findes, men det gælder ikke for Aorus Pro.

Tværtimod koster dette bundkort faktisk lidt mindre, end man kunne forvente, og det rummer ikke desto mindre et alsidigt funktionssæt.

USB i massevis

Hvis man har planer om at bygge en Core i9 12900K-maskine, er det helt afgørende, at man er klar over, om ens bundkort kan håndtere denne processor uden problemer. Og det kan Aorus Pro i høj grad. Det rummer et 16+3-fase-VRM med 90 A-strømtrin, hvilket er mere end nok til at drive Intels topchip, også selv om man praktiserer overclocking.

Det er imidlertid også vigtigt at finde passende USB-porte på det bageste I/O. Her er Aorus Pro dækket ind med i alt 13 USB-porte. Hvis du er ude efter et kort i den høje ende, er der rige muligheder for at finde et Aorus Pro til en god pris.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S