Test: Gigabyte Z690 Aorus Pro: High-end der kan betales

Solid strømforsyning, fire M.2-slots og 13 USB-porte.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I 2010 ville et Gigabyte Z690 Aorus Pro have været kostbart, men i 2022 ligger det i mellemlejet. Z690-chipsættet har afffødt nogle af de dyreste bundkort, der findes, men det gælder ikke for Aorus Pro.

Tværtimod koster dette bundkort faktisk lidt mindre, end man kunne forvente, og det rummer ikke desto mindre et alsidigt funktionssæt.

USB i massevis

Hvis man har planer om at bygge en Core i9 12900K-maskine, er det helt afgørende, at man er klar over, om ens bundkort kan håndtere denne processor uden problemer. Og det kan Aorus Pro i høj grad. Det rummer et 16+3-fase-VRM med 90 A-strømtrin, hvilket er mere end nok til at drive Intels topchip, også selv om man praktiserer overclocking.

Det er imidlertid også vigtigt at finde passende USB-porte på det bageste I/O. Her er Aorus Pro dækket ind med i alt 13 USB-porte. Hvis du er ude efter et kort i den høje ende, er der rige muligheder for at finde et Aorus Pro til en god pris.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo