Test: Gigabyte Z690 Aorus Pro: High-end der kan betales

Solid strømforsyning, fire M.2-slots og 13 USB-porte.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I 2010 ville et Gigabyte Z690 Aorus Pro have været kostbart, men i 2022 ligger det i mellemlejet. Z690-chipsættet har afffødt nogle af de dyreste bundkort, der findes, men det gælder ikke for Aorus Pro.

Tværtimod koster dette bundkort faktisk lidt mindre, end man kunne forvente, og det rummer ikke desto mindre et alsidigt funktionssæt.

USB i massevis

Hvis man har planer om at bygge en Core i9 12900K-maskine, er det helt afgørende, at man er klar over, om ens bundkort kan håndtere denne processor uden problemer. Og det kan Aorus Pro i høj grad. Det rummer et 16+3-fase-VRM med 90 A-strømtrin, hvilket er mere end nok til at drive Intels topchip, også selv om man praktiserer overclocking.

Det er imidlertid også vigtigt at finde passende USB-porte på det bageste I/O. Her er Aorus Pro dækket ind med i alt 13 USB-porte. Hvis du er ude efter et kort i den høje ende, er der rige muligheder for at finde et Aorus Pro til en god pris.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos