Samsungs nye earbuds spiller musik i hi-res-kvalitet

Galaxy Buds2 Pro kommer med et nyt codec, der gør det muligt at streame musik i 24bit fra mobilen, så man får hver en detalje med.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sammen med de to nye foldbare mobiler, Galaxy Z Flip4 og Galaxy Z Fold4, løftede Samsung sløret for de nye Galaxy Buds2 Pro ved eftermiddagens Unpacked-event.

Der er tale om Samsungs nye topmodel indenfor trådløse earbuds.

Designet lægger sig i tråd med tidligere modeller, men har en optimeret pasform og er 15 procent mindre, hvilket skal gøre dem perfekte til fitness, hvor man også får gavn af IPX7-certificering, der sikrer at de er vandtætte ned til 1 meter i 30 minutter.

Aktiv støjreduktion får man også og derudover en række avancerede funktioner, som intelligente mikrofoner, der kan tilpasse sig dine omgivelser samt Auto Switch , der automatisk skifter fra din yndlings-serie på din tablet til et opkald på din mobil. Hvis du skulle komme til at forlægge dine Buds2 Pro, gør SmartThings det nemt at finde dem igen.

Ufortyndet musiknydelse

Den største opgradering er på lyden. Galaxy Buds2 Pro er baseret på et to-vejs driversystem med separat tweeter og woofer. Takket være det nye Samsung Seamless Codec (SSC HiFi) kan musik i 24bit afspilles i fuld, ukomprimeret kvalitet over en trådløs Bluetooth-forbindelse. Har du eksempelvis abonnement hos Tidal vil du kunne få fuld udbytte af musik i Master-kvalitet.

Galaxy Buds2 Pro en vejledende pris på 1.799 kroner. De kan bestilles nu og forventes tilgængelige fra d. 26. august.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S