Samsungs nye earbuds spiller musik i hi-res-kvalitet

Galaxy Buds2 Pro kommer med et nyt codec, der gør det muligt at streame musik i 24bit fra mobilen, så man får hver en detalje med.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sammen med de to nye foldbare mobiler, Galaxy Z Flip4 og Galaxy Z Fold4, løftede Samsung sløret for de nye Galaxy Buds2 Pro ved eftermiddagens Unpacked-event.

Der er tale om Samsungs nye topmodel indenfor trådløse earbuds.

Designet lægger sig i tråd med tidligere modeller, men har en optimeret pasform og er 15 procent mindre, hvilket skal gøre dem perfekte til fitness, hvor man også får gavn af IPX7-certificering, der sikrer at de er vandtætte ned til 1 meter i 30 minutter.

Aktiv støjreduktion får man også og derudover en række avancerede funktioner, som intelligente mikrofoner, der kan tilpasse sig dine omgivelser samt Auto Switch , der automatisk skifter fra din yndlings-serie på din tablet til et opkald på din mobil. Hvis du skulle komme til at forlægge dine Buds2 Pro, gør SmartThings det nemt at finde dem igen.

Ufortyndet musiknydelse

Den største opgradering er på lyden. Galaxy Buds2 Pro er baseret på et to-vejs driversystem med separat tweeter og woofer. Takket være det nye Samsung Seamless Codec (SSC HiFi) kan musik i 24bit afspilles i fuld, ukomprimeret kvalitet over en trådløs Bluetooth-forbindelse. Har du eksempelvis abonnement hos Tidal vil du kunne få fuld udbytte af musik i Master-kvalitet.

Galaxy Buds2 Pro en vejledende pris på 1.799 kroner. De kan bestilles nu og forventes tilgængelige fra d. 26. august.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S