Bundkort [STORTEST]: Gode bundkort til den nye generation Intel-cpu’er

12. generations-cpu’erne fra Intel stiller krav til selvbyggerne. Processorerne kræver nemlig nye bundkort. Vi tester seks opdaterede bundkort her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Intels processorer fra 12. generation er fyldt med mængder af nye funktioner, men de truer også forrige generations bundkort. Det hænger sammen med, at man skal have et nyt bundkort fra 600-serien for at bruge en Alder Lake-cpu i sin gaming-pc. Derfor har vi afprøvet de seneste og (efter vores vurdering) bedste bundkort for at hjælpe dig med at indsnævre din søgning.

Man har flere bundkort-chipsæt at vælge imellem: Z690, H670, H610 og B660. De fleste funktioner finder man hos Z690’erne, men de er som regel de også dyreste. Hvis du synes, at de er for pebrede, kan du overveje de mere gaming-fokuserede B660-kort.

De har mindre omfattende specifikationer, men de har stadig PCIe 4.0-support fra chipsættet, og det betyder, at du stadig kan udnytte PCIe 4.0 NVMe-ssd’er til det yderste i din maskine.

Kortene er meget forskellige, og mange af dem er virkelig gode. Alligevel har vi vovet at udpege en testvinder og testens bedste køb.

Er Wi-Fi en god ide for gamere?

Wi-Fi 6E er den seneste trådløse teknologi i pc’er. Den tager fordelene ved Wi-Fi 6, herunder højere datahastighed, kapacitet, multi-enheds-ydelse og strømeffektivitet, og den giver mulighed for også at udnytte 6 GHz-frekvensen.

Det lukker op for helt nye kanaler til høj-hastighedskommunikation i pc’en og i spil.

Derfor: Ja, på en måde er Wi-Fi 6E umiddelbart en god idé for gamere. Det gælder især, hvis man er i et presset netværksområde, hvor en alternativ frekvens kan hjælpe gevaldigt på forbindelsens hastighed og stabilitet.

Den gode nyhed er, at Intel integrerer Wi-Fi 6E-support direkte i sin 12. generations-platform.

Routeren skal være med

Det betyder dog ikke, at man vil finde Wi-Fi 6E på hvert eneste kompatible bundkort. Man skal også sikre sig, at ens router er kompatibel med Wi-Fi 6E, og derfor er det nødvendigt at tænke over hele ens trådløse økosystem, før man lader Wi-Fi 6E få indflydelse på valget.

Vi kører gamingtest ved 1080p og ved mellemhøje til høje indstillinger for at fjerne eventuelle flaskehalse, der skyldes grafikkortets ydelse.

I de tilfælde, hvor det er relevant, bliver både enkelt- og dual-grafikkort-konfigurationer afprøvet for at sikre bundkortstabilitet i SLI- og Crossfire-situationer.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/gigabyte-z690-aorus-pro-test-high-end-der-kan-betales/

https://www.altomdata.dk/test-af-asrock-z690-taichi/

 

https://www.altomdata.dk/test-af-msi-mpg-z690-carbon-wifi/

https://www.altomdata.dk/asus-rog-maximus-z690-apex/

https://www.altomdata.dk/test-af-bundkortet-msi-b660m-mortar-wifi-ddr4/

https://www.altomdata.dk/test-af-gpu-gigabyte-b660m-ds3h-ax-ddr4/

Annonce

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Senior Platform/System Engineer

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S