Borgmester frygter kaos i Helsingør kommune: Stadig forbud mod Google i skolerne

Situationen omkring Chromebooks og Google Workspace i det danske skolesystem spidser til, efter at Datatilsynet har valgt at opretholde et forbud i Helsingør kommune. Borgmesteren er stærkt utilfreds.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Uvisheden råder i Helsingørs kommuneskoler - og måske i alle de mange skoler, som benytter Googles Chromebooks og skytjenesten Google Workspace for Education. For Datatilsynet opretholder forbudet mod Google i Helsingør kommune. Læs forhistorien her.

Nu er det totalt kaos, og Undervisningsministeriet skal til at vågne op, siger borgmester Benedikte Kiær ifølge Helsingør Dagblad.

Forbuddet får ikke kun konsekvenser for undervisningen, men også for udgifter til sagsbehandling, indkøb af bøger, omlægning af undervisning, usikkerhed om eksaminer og fagligt udfordrede elevers mulighed for at gøre brug af hjælpeværktøjer, forklarer borgmesteren ifølge Helsingør Dagblad.

Ifølge Datatilsynet har kommunen fortsat ikke dokumenteret, at den har nedbragt de høje risici, der er for børnene i kommunens skoler, lyder det i afgørelsen.

Datatilsynets forklaring

"Lærere og elever står lige nu i en svær situation, hvor de ikke kan benytte de redskaber, de plejer. Vores afgørelse forbyder på ingen måde brug af it i skolerne - men den konkrete brug af nogle bestemte redskaber i kommunen er ikke forsvarlig over for børnenes oplysninger. Og lidt firkantet sagt er det en konsekvens af kommunens valg og fravalg gennem flere år," siger Allan Frank, som er it-sikkerhedsspecialist og jurist i Datatilsynet, i en meddelelse.

"Målet her er ikke at leve op til noget uigennemskueligt bureaukrati, men at passe på elevernes oplysninger. Børn har ifølge GDPR krav på en særlig beskyttelse. Vi kan hver især som voksne mennesker frit vælge, hvilke digitale tjenester vi har lyst til at bruge, men børn skal nu engang benytte de redskaber, som folkeskolerne stiller til rådighed for dem," forklarer Datatilsynets jurist.

Datatilsynets kritik mod Helsingør - og årsagen til forbuddet - går på, at kommunen ikke har gennemført en risikoanalyse, så man undgår, at skolebørnenes data bliver misbrugt, herunder at de ikke kan blive udleveret til amerikanske myndigheder. Kommunen lever ikke op til de gældende persondataregler på området.

Hver anden kommune bruger Google

Næsten halvdelen af kommunerne i Danmark anslås at benytte Google Workspace for Education, så det kan have voldsomme konsekvenser for undervisningen i den danske folkeskole, hvis der kommer et generelt forbud mod Googles tjeneste. Der findes ikke nogen alternativ platform i øjeblikket, som umiddelbart kan erstattet Googles tjeneste, hvilket i yderste konsekvens kan betyde, at skolernes planlægning af skoleåret bryder sammen og må organiseres på en ny - eller måske snarere: gammel - måde. Midt i skoleåret.

Helsingør Kommune vil fredag i denne uge holde møde med Datatilsynet, Kommunernes Landsforening og Undervisningsministeriet om afgørelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job