Test: Deco XE75 med Wi-Fi 6E: Her får du ekstra trådløs båndbredde

Ekstra bånd giver fordele – men ikke i top på kabel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som vi er blevet vant til med TP-Links mesh-løsninger, får vi identiske enheder – her tre af slagsen, hvor man under opsætningen bestemmer, hvilken enhed der skal fungere som router og fungere som bindeled til husets eller kontorets internetmodem.

Derefter bliver de to andre enheder automatisk til satellitter. XE75 består af overraskende lette enheder i et design, som vanskeligt kan støde noget øje.

På hver enhed er der tre RJ45-porte til kablede forbindelser, og de er alle af gigabit-typen, hvad der ikke kan siges at være lige så fremtidsorienteret som hos flere konkurrenter, der tilbyder 2.5 GbE-porte eller bedre.

Til store arealer

Aktuelt er 1 Gbps toppen til privatkunder og små virksomheder i Danmark, men det kan hurtigt ændre sig, sådan som internetudbyderne udruller fiberforbindelser – og kunderne bliver møre til dyrere abonnementer.

Deco XE75 tilhører AXE5400-klassen og har således en teoretisk total Wi-Fi-hastighed på 5,4 Gbps. TP-Link lover en dækning på op til 670 kvm og mulighed for opkobling af op til 200 trådløse enheder.

Ud over de traditionelle 2,4 GHz- og 5 GHz-frekvensbånd er XE75 udstyret med et mere rummeligt og uforstyrret 6 GHz-bånd, der udvider mesh-sættets totale båndbredde betydeligt.

Dette bånd forbedrer også ydelsen i forbindelse med klienter, som ”kun” kan arbejde med almindelige Wi-Fi 6-signaler eller tidligere. TP-Link udnytter nemlig 6 GHz-båndet som såkaldt backhaul-kanal til intern dataudveksling mellem enhederne i mesh-sættet.

Mere om samme emne

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job