Test: Deco XE75 med Wi-Fi 6E: Her får du ekstra trådløs båndbredde

Ekstra bånd giver fordele – men ikke i top på kabel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som vi er blevet vant til med TP-Links mesh-løsninger, får vi identiske enheder – her tre af slagsen, hvor man under opsætningen bestemmer, hvilken enhed der skal fungere som router og fungere som bindeled til husets eller kontorets internetmodem.

Derefter bliver de to andre enheder automatisk til satellitter. XE75 består af overraskende lette enheder i et design, som vanskeligt kan støde noget øje.

På hver enhed er der tre RJ45-porte til kablede forbindelser, og de er alle af gigabit-typen, hvad der ikke kan siges at være lige så fremtidsorienteret som hos flere konkurrenter, der tilbyder 2.5 GbE-porte eller bedre.

Til store arealer

Aktuelt er 1 Gbps toppen til privatkunder og små virksomheder i Danmark, men det kan hurtigt ændre sig, sådan som internetudbyderne udruller fiberforbindelser – og kunderne bliver møre til dyrere abonnementer.

Deco XE75 tilhører AXE5400-klassen og har således en teoretisk total Wi-Fi-hastighed på 5,4 Gbps. TP-Link lover en dækning på op til 670 kvm og mulighed for opkobling af op til 200 trådløse enheder.

Ud over de traditionelle 2,4 GHz- og 5 GHz-frekvensbånd er XE75 udstyret med et mere rummeligt og uforstyrret 6 GHz-bånd, der udvider mesh-sættets totale båndbredde betydeligt.

Dette bånd forbedrer også ydelsen i forbindelse med klienter, som ”kun” kan arbejde med almindelige Wi-Fi 6-signaler eller tidligere. TP-Link udnytter nemlig 6 GHz-båndet som såkaldt backhaul-kanal til intern dataudveksling mellem enhederne i mesh-sættet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S