Test: Deco XE75 med Wi-Fi 6E: Her får du ekstra trådløs båndbredde

Ekstra bånd giver fordele – men ikke i top på kabel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som vi er blevet vant til med TP-Links mesh-løsninger, får vi identiske enheder – her tre af slagsen, hvor man under opsætningen bestemmer, hvilken enhed der skal fungere som router og fungere som bindeled til husets eller kontorets internetmodem.

Derefter bliver de to andre enheder automatisk til satellitter. XE75 består af overraskende lette enheder i et design, som vanskeligt kan støde noget øje.

På hver enhed er der tre RJ45-porte til kablede forbindelser, og de er alle af gigabit-typen, hvad der ikke kan siges at være lige så fremtidsorienteret som hos flere konkurrenter, der tilbyder 2.5 GbE-porte eller bedre.

Til store arealer

Aktuelt er 1 Gbps toppen til privatkunder og små virksomheder i Danmark, men det kan hurtigt ændre sig, sådan som internetudbyderne udruller fiberforbindelser – og kunderne bliver møre til dyrere abonnementer.

Deco XE75 tilhører AXE5400-klassen og har således en teoretisk total Wi-Fi-hastighed på 5,4 Gbps. TP-Link lover en dækning på op til 670 kvm og mulighed for opkobling af op til 200 trådløse enheder.

Ud over de traditionelle 2,4 GHz- og 5 GHz-frekvensbånd er XE75 udstyret med et mere rummeligt og uforstyrret 6 GHz-bånd, der udvider mesh-sættets totale båndbredde betydeligt.

Dette bånd forbedrer også ydelsen i forbindelse med klienter, som ”kun” kan arbejde med almindelige Wi-Fi 6-signaler eller tidligere. TP-Link udnytter nemlig 6 GHz-båndet som såkaldt backhaul-kanal til intern dataudveksling mellem enhederne i mesh-sættet.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job