Test: Kingston Fury Beast: Billigt 6000 MHz-sæt

Her handler det om ydelse, ikke bling. God valuta.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kingstons Fury Beast-sæt forsager blinkende rgb-lys og enorme kølere til fordel for et nedtonet og diskret design. Det er ikke helt det monster, vi forventede, men hvis ens pc står under skrivebordet, har man så brug for en masse bling?

Fury Beast DDR5’s hukommelsesmoduler har et sort pcb med en lav varmespreder af aluminium. Det er praktisk, hvis man installerer dem i et kompakt pc-kabinet med begrænset plads.

Er af de billigste

Sættet omfatter SK Hynix IC’er, som betyder, at der burde være plads til overclocking. Imidlertid var vores eksemplar ikke meget for at lege med. Vi døjede med at holde et stabilt niveau på 6400 MHz, da vi testede det. Men det gælder sikkert kun for vores sæt.

Den virkelige styrke ved Kingston Fury Beast-sættet er det, man får for pengene. I skrivende stund er det et af de billigste 2 x 16 GB 6000 MHz-sæt på markedet, og det gælder nok stadig, når du læser dette. Hvis man går meget op i ydelse og mindre i bling, er det afgjort umagen værd at overveje dette DDR5-sæt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S