Test: Kingston Fury Beast: Billigt 6000 MHz-sæt

Her handler det om ydelse, ikke bling. God valuta.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kingstons Fury Beast-sæt forsager blinkende rgb-lys og enorme kølere til fordel for et nedtonet og diskret design. Det er ikke helt det monster, vi forventede, men hvis ens pc står under skrivebordet, har man så brug for en masse bling?

Fury Beast DDR5’s hukommelsesmoduler har et sort pcb med en lav varmespreder af aluminium. Det er praktisk, hvis man installerer dem i et kompakt pc-kabinet med begrænset plads.

Er af de billigste

Sættet omfatter SK Hynix IC’er, som betyder, at der burde være plads til overclocking. Imidlertid var vores eksemplar ikke meget for at lege med. Vi døjede med at holde et stabilt niveau på 6400 MHz, da vi testede det. Men det gælder sikkert kun for vores sæt.

Den virkelige styrke ved Kingston Fury Beast-sættet er det, man får for pengene. I skrivende stund er det et af de billigste 2 x 16 GB 6000 MHz-sæt på markedet, og det gælder nok stadig, når du læser dette. Hvis man går meget op i ydelse og mindre i bling, er det afgjort umagen værd at overveje dette DDR5-sæt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect