Test: Kingston Fury Beast: Billigt 6000 MHz-sæt

Her handler det om ydelse, ikke bling. God valuta.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kingstons Fury Beast-sæt forsager blinkende rgb-lys og enorme kølere til fordel for et nedtonet og diskret design. Det er ikke helt det monster, vi forventede, men hvis ens pc står under skrivebordet, har man så brug for en masse bling?

Fury Beast DDR5’s hukommelsesmoduler har et sort pcb med en lav varmespreder af aluminium. Det er praktisk, hvis man installerer dem i et kompakt pc-kabinet med begrænset plads.

Er af de billigste

Sættet omfatter SK Hynix IC’er, som betyder, at der burde være plads til overclocking. Imidlertid var vores eksemplar ikke meget for at lege med. Vi døjede med at holde et stabilt niveau på 6400 MHz, da vi testede det. Men det gælder sikkert kun for vores sæt.

Den virkelige styrke ved Kingston Fury Beast-sættet er det, man får for pengene. I skrivende stund er det et af de billigste 2 x 16 GB 6000 MHz-sæt på markedet, og det gælder nok stadig, når du læser dette. Hvis man går meget op i ydelse og mindre i bling, er det afgjort umagen værd at overveje dette DDR5-sæt.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S