Forsyningskæden knækker: Salget af bærbare computere styrtdykker

Salget af computere var i modvind i andet kvartal, viser ny opgørelse. Især gik det hårdt ud over bærbare computere, der styrdykkede med 26 procent i Vesteuropa. Årsagen er at finde ude i Kina.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bunden gik fuldstændig ud af markedet for bærbare computere i andet kvartal. Ifølge en opgørelse fra analysevirksomheden Canalys faldt det vesteuropæiske salg med ikke mindre end 26 procent (til 9,5 millioner enheder) sammenlignet med samme periode året før.

Computerproducenterne holder dog skindet på næsen, for i samme periode steg salget af stationære computere med 22 procent (til 2,7 millioner enheder) takket være salg til virksomheder.

Canalys-grafik. Canalys viser den negative udvikling grafisk.

Men fordi der sælges langt flere notebooks end desktops måtte producenterne notere en samlet tilbagegang for computersalget på 18 procent.

Også det forbrugerorienterede tablet-marked var hårdt ramt. Her faldt styksalget med 24 procent (til 5,9 millioner enheder).

Corona stoppede kineserne

Betydelige forstyrrelser i forsyningskæderne var ifølge Canalys hovedårsagen til andet kvartals drastiske fald, da nøgleregioner og byer i Kina, som står bag hovedparten af verdens pc-produktion, var låst i store dele af kvartalet.

Nedlukningerne hæmmede fabrikker og havne langs Beijing-Shanghai-korridoren. Selvom produktionen begyndte at stige igen i slutningen af maj, var dette tilbageslag ikke nok til at kompensere for den dårlige start på kvartalet.

Mens alt dette skete, blev markedet ramt af en stigende makroøkonomisk modvind, da forbrugerne måtte til at holde på deres penge som følge af stigende inflation.

Lenovo topper

Lenovo fastholder førstepladsen på det samlede vesteuropæiske computermarked med en markedsandel på 30,9 procent trods et fald i salget på 8,2 procent.

HP og Dell har tabt 17,1 og 18,0 procent af salget i forhold til sidste år, men de fastholder anden- og tredjepladsen med henholdsvis 24,7 og 13,8 procent af markedet. Acer tager fjerdepladsen med 8,2 procents markedsandel fulgt af Apple med 6,4 procent.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,