Test: Audio Pro T3+: Simpel kvalitetshøjttaler

Den er minimalistisk i sit design og sin funktionalitet, men byder på høj lydkvalitet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med cirka den halve vægt af Sonys højttaler er Audio Pro T3+ nede i et format, der er bredt anvendeligt, hvad enten det gælder den spontane strandtur eller skumringshygge på altanen.

T3+ er ikke IP-certificeret, så der er ingen garanti for, at den tåler vand eller støv, men en bærestrop i læder gør det nemt at transportere T3+, der trods sin kompakte størrrelse har seriøse lydkomponenter indbygget.

Lyd med dybde

Med en 3,5” stor bas er der grundlag for solid bund, og her skuffer højttaleren da heller ikke. T3+ formår at gengive frekvenser et pænt stykke ned i de dybere spektre, så man tydeligt føler pulsen i rytmisk baseret musik.

To separate tweetere sørger samtidig for, at der er god luft i toppen af lydbilledet til de finere detaljer. Der er imponerende nuancering i gengivelsen og en dybde, man normalt kun møder i større modeller.

Det er en minimalistisk højttaler i funktionalitet og i sit stilrene aluminiumsdesign, som i denne special edition-udgave har sommerfrisk, havblå finish.

Leverer varen

Der er Bluetooth af lidt ældre dato og minijack til analog tilslutning af diverse lydkilder. På toppen er der fysiske knapper til betjening af højttalerens overskuelige udvalg af funktioner.

Der er ingen mobilapp og derfor heller ingen mulighed for eq eller andre avancerede indstillinger. Eventuelle opdateringer af højttaleren skal ske via USB-stikket på bagsiden.

Batteritiden er op til 30 timer, men ved almindeligt volumen skal man snarere regne med det halve. Det er dog også ganske fint, og generelt må man konstatere, at T3+ er den højttaler, der leverer varen dér, hvor det batter.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S