Test: Audio Pro T3+: Simpel kvalitetshøjttaler

Den er minimalistisk i sit design og sin funktionalitet, men byder på høj lydkvalitet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med cirka den halve vægt af Sonys højttaler er Audio Pro T3+ nede i et format, der er bredt anvendeligt, hvad enten det gælder den spontane strandtur eller skumringshygge på altanen.

T3+ er ikke IP-certificeret, så der er ingen garanti for, at den tåler vand eller støv, men en bærestrop i læder gør det nemt at transportere T3+, der trods sin kompakte størrrelse har seriøse lydkomponenter indbygget.

Lyd med dybde

Med en 3,5” stor bas er der grundlag for solid bund, og her skuffer højttaleren da heller ikke. T3+ formår at gengive frekvenser et pænt stykke ned i de dybere spektre, så man tydeligt føler pulsen i rytmisk baseret musik.

To separate tweetere sørger samtidig for, at der er god luft i toppen af lydbilledet til de finere detaljer. Der er imponerende nuancering i gengivelsen og en dybde, man normalt kun møder i større modeller.

Det er en minimalistisk højttaler i funktionalitet og i sit stilrene aluminiumsdesign, som i denne special edition-udgave har sommerfrisk, havblå finish.

Leverer varen

Der er Bluetooth af lidt ældre dato og minijack til analog tilslutning af diverse lydkilder. På toppen er der fysiske knapper til betjening af højttalerens overskuelige udvalg af funktioner.

Der er ingen mobilapp og derfor heller ingen mulighed for eq eller andre avancerede indstillinger. Eventuelle opdateringer af højttaleren skal ske via USB-stikket på bagsiden.

Batteritiden er op til 30 timer, men ved almindeligt volumen skal man snarere regne med det halve. Det er dog også ganske fint, og generelt må man konstatere, at T3+ er den højttaler, der leverer varen dér, hvor det batter.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S