All-flash-NAS med stor kapacitet i håndterbart tower-format

Qnap lancerer nu sin første U.2 NVMe/SATA all-flash NAS i tower-format – rettet mod krævende arbejdsmiljøer som videoworkflows med høj opløsning og mod små og mellemstore virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den hurtige NAS-type med PCIe 4.0 og U.2 NVMe/SATA all-flash er ikke ny for NAS-specialisten Qnap, der har brugt teknologien i kæmpe-NAS'en Qnap TS-h2490FU QuTS. Nu lanceres TS-h1290FX, som er det første tower med indbygget U.2 NVMe/SATA all-flash. Nyheden har 12 stk. 2,5”-båse til drev.

Tower-NAS'en udmærker sig især i meget krævende arbejdsmiljøer som samarbejdsbaserede videoworkflows med høj opløsning, forklarer Qnap.

Processoren er en AMD Epyc med 8/16 kerner. Der er indbyggede 25 GbE- og 10 GbE-forbindelser, PCIe Gen 4-udvidelse og lagringskapacitet op til petabyte-niveau.

TS-h1290FX kan levere 816K/318K iSCSI 4K tilfældig læse/skrive-IOPS og dermed håndtere dataintensive og latensfølsomme applikationer som overførsel af store mediefiler, realtidsredigering af 4K/8K-medier og virtualiseringsapplikationer.

Lavt støjniveau

"Moderne virksomheder og studier bør ikke skulle dedikere hele rum til varme og støjende servere, og det er her TS-h1290FX kommer ind. Den er placeret i en unik tower-formfaktor, og brugen af støjsvag køling giver en enestående ydeevne, der drives af en processor i serverkvalitet, all-flash U.2 NVMe ssd-lagring og Qnaps operativsystem i virksomhedsklassen QuTS hero," forklarer Jason Hsu, produktchef hos QNAP, og tilføjer:

"TS-h1290FX er en bemærkelsesværdig lagrings-løsning, der giver enestående muligheder for at håndtere de moderne krav hos virksomheder og studier – herunder medieredigering i høj opløsning og samarbejdsbaserede onlinearbejdsprocesser."

Bagsiden af Qnap TS-h1290FX. Bagsiden af Qnap TS-h1290FX.

Med et slankt design, skalerbar lagring og næsten lydløs køling er TS-h1290FX ifølge Qnap ideel til små og mellemstore virksomheder og videoredigeringsteams, som kan foretage hurtig sikkerhedskopiering, samarbejde og videoredigering.

TS-h1290FX kan have direkte tilslutning af op til 20 pc'er eller arbejdsstationer ved hjælp af Qnaps PCIe-netværkskort.

Den blæserløse cpu-køler og ifølge Qnap næsten lydløse 90 mm systemblæser giver også effektiv køling uden distraherende støj, hvilket gør NAS'en ideel til integration i moderne arbejdsmiljøer.

Gode udvidelsesmuligheder

TS-h1290FX har fire PCIe Gen 4-slots, der gør det muligt at installere forskellige udvidelseskort og dermed udvide applikationspotentialet: QNAP 2,5/5/25/40/100 GbE-netværkskort for lynhurtig overførsel og et basisgrafikkort for at accelerere videoredigering og transkodning.

TS-h1290FX har et skalerbart design, der giver virksomheder plads til at vokse ved at tilslutte udvidelseskabinetter (f.eks. TL-D800C eller TL-D800S) for lagringskapacitet op til petabyteniveau. Og med QNAP QDA-UMP4-adapteren kan TS-h1290FX bruge M.2 PCIe Gen4/Gen3 ssd som et blligere alternativ til U.2 PCIe NVMe-ssd’er.

TS-h1290FX er udstyret med det ZFS-baserede QuTS hero-operativsystem, der skulle sikre fleksibel lagringsadministration, omfattende databeskyttelse og optimeret ydeevne til at strømline forretningskritiske opgaver.

NAS'en i tower-formfaktor måler 368 x 150 × 362 mm. Den er set til 42.000 kroner ekskl. moms.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S