All-flash-NAS med stor kapacitet i håndterbart tower-format

Qnap lancerer nu sin første U.2 NVMe/SATA all-flash NAS i tower-format – rettet mod krævende arbejdsmiljøer som videoworkflows med høj opløsning og mod små og mellemstore virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den hurtige NAS-type med PCIe 4.0 og U.2 NVMe/SATA all-flash er ikke ny for NAS-specialisten Qnap, der har brugt teknologien i kæmpe-NAS'en Qnap TS-h2490FU QuTS. Nu lanceres TS-h1290FX, som er det første tower med indbygget U.2 NVMe/SATA all-flash. Nyheden har 12 stk. 2,5”-båse til drev.

Tower-NAS'en udmærker sig især i meget krævende arbejdsmiljøer som samarbejdsbaserede videoworkflows med høj opløsning, forklarer Qnap.

Processoren er en AMD Epyc med 8/16 kerner. Der er indbyggede 25 GbE- og 10 GbE-forbindelser, PCIe Gen 4-udvidelse og lagringskapacitet op til petabyte-niveau.

TS-h1290FX kan levere 816K/318K iSCSI 4K tilfældig læse/skrive-IOPS og dermed håndtere dataintensive og latensfølsomme applikationer som overførsel af store mediefiler, realtidsredigering af 4K/8K-medier og virtualiseringsapplikationer.

Lavt støjniveau

"Moderne virksomheder og studier bør ikke skulle dedikere hele rum til varme og støjende servere, og det er her TS-h1290FX kommer ind. Den er placeret i en unik tower-formfaktor, og brugen af støjsvag køling giver en enestående ydeevne, der drives af en processor i serverkvalitet, all-flash U.2 NVMe ssd-lagring og Qnaps operativsystem i virksomhedsklassen QuTS hero," forklarer Jason Hsu, produktchef hos QNAP, og tilføjer:

"TS-h1290FX er en bemærkelsesværdig lagrings-løsning, der giver enestående muligheder for at håndtere de moderne krav hos virksomheder og studier – herunder medieredigering i høj opløsning og samarbejdsbaserede onlinearbejdsprocesser."

Bagsiden af Qnap TS-h1290FX. Bagsiden af Qnap TS-h1290FX.

Med et slankt design, skalerbar lagring og næsten lydløs køling er TS-h1290FX ifølge Qnap ideel til små og mellemstore virksomheder og videoredigeringsteams, som kan foretage hurtig sikkerhedskopiering, samarbejde og videoredigering.

TS-h1290FX kan have direkte tilslutning af op til 20 pc'er eller arbejdsstationer ved hjælp af Qnaps PCIe-netværkskort.

Den blæserløse cpu-køler og ifølge Qnap næsten lydløse 90 mm systemblæser giver også effektiv køling uden distraherende støj, hvilket gør NAS'en ideel til integration i moderne arbejdsmiljøer.

Gode udvidelsesmuligheder

TS-h1290FX har fire PCIe Gen 4-slots, der gør det muligt at installere forskellige udvidelseskort og dermed udvide applikationspotentialet: QNAP 2,5/5/25/40/100 GbE-netværkskort for lynhurtig overførsel og et basisgrafikkort for at accelerere videoredigering og transkodning.

TS-h1290FX har et skalerbart design, der giver virksomheder plads til at vokse ved at tilslutte udvidelseskabinetter (f.eks. TL-D800C eller TL-D800S) for lagringskapacitet op til petabyteniveau. Og med QNAP QDA-UMP4-adapteren kan TS-h1290FX bruge M.2 PCIe Gen4/Gen3 ssd som et blligere alternativ til U.2 PCIe NVMe-ssd’er.

TS-h1290FX er udstyret med det ZFS-baserede QuTS hero-operativsystem, der skulle sikre fleksibel lagringsadministration, omfattende databeskyttelse og optimeret ydeevne til at strømline forretningskritiske opgaver.

NAS'en i tower-formfaktor måler 368 x 150 × 362 mm. Den er set til 42.000 kroner ekskl. moms.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo