All-flash-NAS med stor kapacitet i håndterbart tower-format

Qnap lancerer nu sin første U.2 NVMe/SATA all-flash NAS i tower-format – rettet mod krævende arbejdsmiljøer som videoworkflows med høj opløsning og mod små og mellemstore virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den hurtige NAS-type med PCIe 4.0 og U.2 NVMe/SATA all-flash er ikke ny for NAS-specialisten Qnap, der har brugt teknologien i kæmpe-NAS'en Qnap TS-h2490FU QuTS. Nu lanceres TS-h1290FX, som er det første tower med indbygget U.2 NVMe/SATA all-flash. Nyheden har 12 stk. 2,5”-båse til drev.

Tower-NAS'en udmærker sig især i meget krævende arbejdsmiljøer som samarbejdsbaserede videoworkflows med høj opløsning, forklarer Qnap.

Processoren er en AMD Epyc med 8/16 kerner. Der er indbyggede 25 GbE- og 10 GbE-forbindelser, PCIe Gen 4-udvidelse og lagringskapacitet op til petabyte-niveau.

TS-h1290FX kan levere 816K/318K iSCSI 4K tilfældig læse/skrive-IOPS og dermed håndtere dataintensive og latensfølsomme applikationer som overførsel af store mediefiler, realtidsredigering af 4K/8K-medier og virtualiseringsapplikationer.

Lavt støjniveau

"Moderne virksomheder og studier bør ikke skulle dedikere hele rum til varme og støjende servere, og det er her TS-h1290FX kommer ind. Den er placeret i en unik tower-formfaktor, og brugen af støjsvag køling giver en enestående ydeevne, der drives af en processor i serverkvalitet, all-flash U.2 NVMe ssd-lagring og Qnaps operativsystem i virksomhedsklassen QuTS hero," forklarer Jason Hsu, produktchef hos QNAP, og tilføjer:

"TS-h1290FX er en bemærkelsesværdig lagrings-løsning, der giver enestående muligheder for at håndtere de moderne krav hos virksomheder og studier – herunder medieredigering i høj opløsning og samarbejdsbaserede onlinearbejdsprocesser."

Bagsiden af Qnap TS-h1290FX. Bagsiden af Qnap TS-h1290FX.

Med et slankt design, skalerbar lagring og næsten lydløs køling er TS-h1290FX ifølge Qnap ideel til små og mellemstore virksomheder og videoredigeringsteams, som kan foretage hurtig sikkerhedskopiering, samarbejde og videoredigering.

TS-h1290FX kan have direkte tilslutning af op til 20 pc'er eller arbejdsstationer ved hjælp af Qnaps PCIe-netværkskort.

Den blæserløse cpu-køler og ifølge Qnap næsten lydløse 90 mm systemblæser giver også effektiv køling uden distraherende støj, hvilket gør NAS'en ideel til integration i moderne arbejdsmiljøer.

Gode udvidelsesmuligheder

TS-h1290FX har fire PCIe Gen 4-slots, der gør det muligt at installere forskellige udvidelseskort og dermed udvide applikationspotentialet: QNAP 2,5/5/25/40/100 GbE-netværkskort for lynhurtig overførsel og et basisgrafikkort for at accelerere videoredigering og transkodning.

TS-h1290FX har et skalerbart design, der giver virksomheder plads til at vokse ved at tilslutte udvidelseskabinetter (f.eks. TL-D800C eller TL-D800S) for lagringskapacitet op til petabyteniveau. Og med QNAP QDA-UMP4-adapteren kan TS-h1290FX bruge M.2 PCIe Gen4/Gen3 ssd som et blligere alternativ til U.2 PCIe NVMe-ssd’er.

TS-h1290FX er udstyret med det ZFS-baserede QuTS hero-operativsystem, der skulle sikre fleksibel lagringsadministration, omfattende databeskyttelse og optimeret ydeevne til at strømline forretningskritiske opgaver.

NAS'en i tower-formfaktor måler 368 x 150 × 362 mm. Den er set til 42.000 kroner ekskl. moms.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S