Test: Motorola moto g62: Mediemobil med svag motor

På skærm, lyd og kamera klarer den sig flot, men en svag processor sætter begrænsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Motola er kongen af denne prisklasse og fodrer markedet med den ene model efter den anden.

Enhver vægter egenskaberne lidt anderledes end de andre, så de fleste vil kunne finde en budgetmobil, der matcher behovet.

En fin filmmobil

I moto G62 handler det først og fremmest om skærm og lyd. At man får en hurtig 120 Hz-skærm er flot til denne pris, og at mobilen samtidig er forsynet med avancerede stereohøjttalere med Dolby Atmos giver løfte om en god medieoplevelse.

På det punkt skuffer den for så vidt heller ikke. Skærmen er ikke bare hurtig, men leverer også fin farvegengivelse og kontrast, omend begrænset lysstyrke.

Højttalerne gør også et fint job. Lydkvaliteten er i hvert fald bedre, end man kan tillade sig at forvente i prisklassen, og Atmos-teknologien giver en fin surroundeffekt i film og spil.

Sløv processor

Hvad der ender med at forringe oplevelsen, er mobilens ret beskedne ydelse. Processoren er fra nederste del af Snapdragon-hierarkiet, så selvom skærm og lyd lægger op til gaming og avanceret mediebrug, er kræfterne slet ikke til det.

Det tredelte kamera med en 50 MP hovedsensor, vidvinkel og makro klarer sig glimrende, men her mærkes den svage ydelse også – i form af sløv respons.

Det er en stor, men håndterbar mobil. Beskyttelse har den i form af IP52, hvilket betyder, at den er vandafvisende. Er dine krav til mobilens kræfter beskedne, kan Motorolas moto g62 være et fint valg.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S