Test: Motorola moto g62: Mediemobil med svag motor

På skærm, lyd og kamera klarer den sig flot, men en svag processor sætter begrænsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Motola er kongen af denne prisklasse og fodrer markedet med den ene model efter den anden.

Enhver vægter egenskaberne lidt anderledes end de andre, så de fleste vil kunne finde en budgetmobil, der matcher behovet.

En fin filmmobil

I moto G62 handler det først og fremmest om skærm og lyd. At man får en hurtig 120 Hz-skærm er flot til denne pris, og at mobilen samtidig er forsynet med avancerede stereohøjttalere med Dolby Atmos giver løfte om en god medieoplevelse.

På det punkt skuffer den for så vidt heller ikke. Skærmen er ikke bare hurtig, men leverer også fin farvegengivelse og kontrast, omend begrænset lysstyrke.

Højttalerne gør også et fint job. Lydkvaliteten er i hvert fald bedre, end man kan tillade sig at forvente i prisklassen, og Atmos-teknologien giver en fin surroundeffekt i film og spil.

Sløv processor

Hvad der ender med at forringe oplevelsen, er mobilens ret beskedne ydelse. Processoren er fra nederste del af Snapdragon-hierarkiet, så selvom skærm og lyd lægger op til gaming og avanceret mediebrug, er kræfterne slet ikke til det.

Det tredelte kamera med en 50 MP hovedsensor, vidvinkel og makro klarer sig glimrende, men her mærkes den svage ydelse også – i form af sløv respons.

Det er en stor, men håndterbar mobil. Beskyttelse har den i form af IP52, hvilket betyder, at den er vandafvisende. Er dine krav til mobilens kræfter beskedne, kan Motorolas moto g62 være et fint valg.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S