Test: Motorola moto g62: Mediemobil med svag motor

På skærm, lyd og kamera klarer den sig flot, men en svag processor sætter begrænsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Motola er kongen af denne prisklasse og fodrer markedet med den ene model efter den anden.

Enhver vægter egenskaberne lidt anderledes end de andre, så de fleste vil kunne finde en budgetmobil, der matcher behovet.

En fin filmmobil

I moto G62 handler det først og fremmest om skærm og lyd. At man får en hurtig 120 Hz-skærm er flot til denne pris, og at mobilen samtidig er forsynet med avancerede stereohøjttalere med Dolby Atmos giver løfte om en god medieoplevelse.

På det punkt skuffer den for så vidt heller ikke. Skærmen er ikke bare hurtig, men leverer også fin farvegengivelse og kontrast, omend begrænset lysstyrke.

Højttalerne gør også et fint job. Lydkvaliteten er i hvert fald bedre, end man kan tillade sig at forvente i prisklassen, og Atmos-teknologien giver en fin surroundeffekt i film og spil.

Sløv processor

Hvad der ender med at forringe oplevelsen, er mobilens ret beskedne ydelse. Processoren er fra nederste del af Snapdragon-hierarkiet, så selvom skærm og lyd lægger op til gaming og avanceret mediebrug, er kræfterne slet ikke til det.

Det tredelte kamera med en 50 MP hovedsensor, vidvinkel og makro klarer sig glimrende, men her mærkes den svage ydelse også – i form af sløv respons.

Det er en stor, men håndterbar mobil. Beskyttelse har den i form af IP52, hvilket betyder, at den er vandafvisende. Er dine krav til mobilens kræfter beskedne, kan Motorolas moto g62 være et fint valg.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S