Test: Motorola moto g62: Mediemobil med svag motor

På skærm, lyd og kamera klarer den sig flot, men en svag processor sætter begrænsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Motola er kongen af denne prisklasse og fodrer markedet med den ene model efter den anden.

Enhver vægter egenskaberne lidt anderledes end de andre, så de fleste vil kunne finde en budgetmobil, der matcher behovet.

En fin filmmobil

I moto G62 handler det først og fremmest om skærm og lyd. At man får en hurtig 120 Hz-skærm er flot til denne pris, og at mobilen samtidig er forsynet med avancerede stereohøjttalere med Dolby Atmos giver løfte om en god medieoplevelse.

På det punkt skuffer den for så vidt heller ikke. Skærmen er ikke bare hurtig, men leverer også fin farvegengivelse og kontrast, omend begrænset lysstyrke.

Højttalerne gør også et fint job. Lydkvaliteten er i hvert fald bedre, end man kan tillade sig at forvente i prisklassen, og Atmos-teknologien giver en fin surroundeffekt i film og spil.

Sløv processor

Hvad der ender med at forringe oplevelsen, er mobilens ret beskedne ydelse. Processoren er fra nederste del af Snapdragon-hierarkiet, så selvom skærm og lyd lægger op til gaming og avanceret mediebrug, er kræfterne slet ikke til det.

Det tredelte kamera med en 50 MP hovedsensor, vidvinkel og makro klarer sig glimrende, men her mærkes den svage ydelse også – i form af sløv respons.

Det er en stor, men håndterbar mobil. Beskyttelse har den i form af IP52, hvilket betyder, at den er vandafvisende. Er dine krav til mobilens kræfter beskedne, kan Motorolas moto g62 være et fint valg.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,