Test: JBL Flip 6: Til dine vilde friluftseventyr

En klassiker inden for bærbare højttalere skabt til at levere stor lyd selv under ekstreme forhold.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er den sjette udgave af højttaleren Flip, der i den grad må siges at have bevist sin eksistensberettigelse som et særdeles bæredygtigt og i bogstaveligste forstand ”holdbart” koncept.

Det er nemlig en højttaler, der stort set holder til alt, du måtte finde på at udsætte den for, og derfor en højttaler, du med ro i sindet kan tage med dig til allle typer begivenheder: gadefester, festivaler, kanoture, og hvad sommeren ellers lokker med.

Klar til det vilde udeliv

En IP67-certificering garanterer, at Flip 6 tåler både støv og vand. En støvet festivalcamp er intet problem, og den klarer også snildt en dukkert. Dog ikke i saltvand, så pas på ved stranden.

Den cylinderformede højttaler fylder det samme som en vandflaske og vejer 1,2 kilo. Det er nemt at finde plads til den i en taske. Det er også muligt at hægte en karabinhage i den, så den kan hænge i et bælte eller en rygsæk.

Flip 6 er beklædt med et kraftigt stofmaterialer, og de få knapper er placeret i et slidstærkt gummibånd.

Bredt lydbillede

Der er en beskyttet USB-port til opladning, men al lydforbindelse sker over Bluetooth.

Selvom der ikke er plads til så store højttalerkomponenter som hos nogle af de andre testdeltagere, har lyden en imponerende vidde. Den er lidt mere tyndbenet end fra de fleste andre, men lyden kommer langt bredere ud, end man ville forvente af en højttaler i denne størrelse.

For at få større lyd kan to eller flere kompatible JBL-højttalere kobles til den. Så får du ægte stereogengivelse eller bare en mur af monolyd.
Det er også muligt at fintune lyden med JBL’s app, hvor man også henter opdateringer mv.

Med en batteritid på 12 timer går festen formentlig død, før højttaleren gør det. Til en vildmarkstur kan det dog være for lidt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS