Tesla har den sikreste elbil - Model Y scorer topkarakter i test

Tesla Model Y har netop fået en 5-stjernet sikkerhedsvurdering fra Euro NCAP.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Euro NCAP, som foretager omfattende tests af bilers sikkerhed, biler operere med et system af 1-5 stjerner, hvor 5 er det højeste der kan opnås.

Den nyeste version af Teslas kompakte SUV, Model Y, har netop gennemgået testet, og er kommer ud med en imponerende score på 5 stjerner.

Resultater kommer på baggrund af forbedringer i Model Y, som blandt andet omfstter den bageste del af undervognens støbning, den indre sideairbag, multikollisionsopbremsning og førerovervågningssystemets kollisionsundgåelse.

Ud over den 5-stjernede bedømmelse, opnåede Model Y også andre fine resultater:

• Model Y opnåede den højeste score blandt alle køretøjer, der er testet i henhold til Euro NCAPs nyeste og strengeste testprotokol
• Model Y modtog en bedømmelse på 98% i Euro NCAPs sikkerhedsassistentkategori, som evaluerer bilers aktive sikkerhedsfunktioner, herunder evnen til at undgå ulykker, afbøde fysiske skader og forhindre førere i at forlade en vognbane utilsigtet (gennemført af Model Y der er udstyret med Tesla Vision, vores førerassistancesystem der er baseret på kameraer og neurale net)
• Model Y opnåede også en bedømmelse på 97% i kategorien Beskyttelse af voksne passagerer—endnu en gang den højeste bedømmelse af alle køretøjer, der er testet i henhold til denne protokol

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS