Tesla har den sikreste elbil - Model Y scorer topkarakter i test

Tesla Model Y har netop fået en 5-stjernet sikkerhedsvurdering fra Euro NCAP.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Euro NCAP, som foretager omfattende tests af bilers sikkerhed, biler operere med et system af 1-5 stjerner, hvor 5 er det højeste der kan opnås.

Den nyeste version af Teslas kompakte SUV, Model Y, har netop gennemgået testet, og er kommer ud med en imponerende score på 5 stjerner.

Resultater kommer på baggrund af forbedringer i Model Y, som blandt andet omfstter den bageste del af undervognens støbning, den indre sideairbag, multikollisionsopbremsning og førerovervågningssystemets kollisionsundgåelse.

Ud over den 5-stjernede bedømmelse, opnåede Model Y også andre fine resultater:

• Model Y opnåede den højeste score blandt alle køretøjer, der er testet i henhold til Euro NCAPs nyeste og strengeste testprotokol
• Model Y modtog en bedømmelse på 98% i Euro NCAPs sikkerhedsassistentkategori, som evaluerer bilers aktive sikkerhedsfunktioner, herunder evnen til at undgå ulykker, afbøde fysiske skader og forhindre førere i at forlade en vognbane utilsigtet (gennemført af Model Y der er udstyret med Tesla Vision, vores førerassistancesystem der er baseret på kameraer og neurale net)
• Model Y opnåede også en bedømmelse på 97% i kategorien Beskyttelse af voksne passagerer—endnu en gang den højeste bedømmelse af alle køretøjer, der er testet i henhold til denne protokol

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune