Opgraderede mobilprintere får højere fart og flere tilslutningsmuligheder

Brother har opgraderet sin særlige serie af mobile printere til termisk papir. Farten er kommet op, og der er kommet nye muligheder for tilslutning. Målgruppen er fortsat områder som salg, lager og logistik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Printere til termisk papir bruges af blandt andre kørende salgs- og servicemedarbejdere, lager- og logistikfolk og i beredskabstjenester. Brother har længe haft mobile termiske printere i sortimentet, og nu lanceres den seneste opgradering. De bruges til eksempelvis tilbud, fakturaer og rapporter. Brother går nu fra PJ-700- til PJ-800-serien.

PJ-800-serien skulle have har samme kompakte design som forgængeren. Der er forbedrede tilslutningsmuligheder og højere printhastigheder, forklarer Brother.

Brother mobil printer Brothers mobile printere udskriver på termopapir i arkstørrelsen A4.

PJ-800-serien omfatter fem modeller: PJ-822, PJ-823, PJ-862, PJ-863 og PJ-883, der understøtter forskellige opløsninger og tilslutningsmuligheder. Alt efter behov kan printerne tilsluttes via USB, Bluetooth eller Wi-Fi.

Bedre specifikationer

”Da vi udviklede vores nye PJ-800-serie var målet at tilbyde bedre specifikationer, men stadig fastholde fordelene fra den tidligere serie, og det er vi lykkedes med. Designet er stadig meget kompakt, og det er helt unikt for en printer i A4-format. En anden fantastisk ting er, at vores eksisterende kunder kan opgradere til den nye printer og samtidig beholde deres eksisterende tilbehør, der også passer til den nye serie,” forklarer Henning Elkjær, der er salgsdirektør i Brother Nordic A/S for Danmark og Norge, og tilføjer:

”Vores mål er at sikre, at brugere hurtigt kan komme videre med deres arbejde, uanset om de arbejder i beredskabstjenesten eller som sælgere. De slipper dermed for besværet med efterfølgende administrative opgaver eller fejl i forbindelse med håndskrevne noter. PJ-800-serien er, præcis som PJ-700-serien, en vaskeægte mobil løsning, da den ikke behøver blæk. Dermed fjernes behovet for nye blækpatroner og risikoen for at spilde, når man er på farten.”

PJ-800-serien understøtter både opladning og dataoverførsel via USB Type-C samt en række forskellige printerkommandosprog, herunder ZPL II-emulering.

Priserne starter ved 3499 kroner ekskl. moms for PJ-822 og slutter ved 5199 kroner ekskl. moms for Brother PJ-863 med seriens bedste specifikationer og flest funktioner. Prisforskellene skyldes flere ting, herunder printopløsningen.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse