Opgraderede mobilprintere får højere fart og flere tilslutningsmuligheder

Brother har opgraderet sin særlige serie af mobile printere til termisk papir. Farten er kommet op, og der er kommet nye muligheder for tilslutning. Målgruppen er fortsat områder som salg, lager og logistik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Printere til termisk papir bruges af blandt andre kørende salgs- og servicemedarbejdere, lager- og logistikfolk og i beredskabstjenester. Brother har længe haft mobile termiske printere i sortimentet, og nu lanceres den seneste opgradering. De bruges til eksempelvis tilbud, fakturaer og rapporter. Brother går nu fra PJ-700- til PJ-800-serien.

PJ-800-serien skulle have har samme kompakte design som forgængeren. Der er forbedrede tilslutningsmuligheder og højere printhastigheder, forklarer Brother.

Brother mobil printer Brothers mobile printere udskriver på termopapir i arkstørrelsen A4.

PJ-800-serien omfatter fem modeller: PJ-822, PJ-823, PJ-862, PJ-863 og PJ-883, der understøtter forskellige opløsninger og tilslutningsmuligheder. Alt efter behov kan printerne tilsluttes via USB, Bluetooth eller Wi-Fi.

Bedre specifikationer

”Da vi udviklede vores nye PJ-800-serie var målet at tilbyde bedre specifikationer, men stadig fastholde fordelene fra den tidligere serie, og det er vi lykkedes med. Designet er stadig meget kompakt, og det er helt unikt for en printer i A4-format. En anden fantastisk ting er, at vores eksisterende kunder kan opgradere til den nye printer og samtidig beholde deres eksisterende tilbehør, der også passer til den nye serie,” forklarer Henning Elkjær, der er salgsdirektør i Brother Nordic A/S for Danmark og Norge, og tilføjer:

”Vores mål er at sikre, at brugere hurtigt kan komme videre med deres arbejde, uanset om de arbejder i beredskabstjenesten eller som sælgere. De slipper dermed for besværet med efterfølgende administrative opgaver eller fejl i forbindelse med håndskrevne noter. PJ-800-serien er, præcis som PJ-700-serien, en vaskeægte mobil løsning, da den ikke behøver blæk. Dermed fjernes behovet for nye blækpatroner og risikoen for at spilde, når man er på farten.”

PJ-800-serien understøtter både opladning og dataoverførsel via USB Type-C samt en række forskellige printerkommandosprog, herunder ZPL II-emulering.

Priserne starter ved 3499 kroner ekskl. moms for PJ-822 og slutter ved 5199 kroner ekskl. moms for Brother PJ-863 med seriens bedste specifikationer og flest funktioner. Prisforskellene skyldes flere ting, herunder printopløsningen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job