Opgraderede mobilprintere får højere fart og flere tilslutningsmuligheder

Brother har opgraderet sin særlige serie af mobile printere til termisk papir. Farten er kommet op, og der er kommet nye muligheder for tilslutning. Målgruppen er fortsat områder som salg, lager og logistik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Printere til termisk papir bruges af blandt andre kørende salgs- og servicemedarbejdere, lager- og logistikfolk og i beredskabstjenester. Brother har længe haft mobile termiske printere i sortimentet, og nu lanceres den seneste opgradering. De bruges til eksempelvis tilbud, fakturaer og rapporter. Brother går nu fra PJ-700- til PJ-800-serien.

PJ-800-serien skulle have har samme kompakte design som forgængeren. Der er forbedrede tilslutningsmuligheder og højere printhastigheder, forklarer Brother.

Brother mobil printer Brothers mobile printere udskriver på termopapir i arkstørrelsen A4.

PJ-800-serien omfatter fem modeller: PJ-822, PJ-823, PJ-862, PJ-863 og PJ-883, der understøtter forskellige opløsninger og tilslutningsmuligheder. Alt efter behov kan printerne tilsluttes via USB, Bluetooth eller Wi-Fi.

Bedre specifikationer

”Da vi udviklede vores nye PJ-800-serie var målet at tilbyde bedre specifikationer, men stadig fastholde fordelene fra den tidligere serie, og det er vi lykkedes med. Designet er stadig meget kompakt, og det er helt unikt for en printer i A4-format. En anden fantastisk ting er, at vores eksisterende kunder kan opgradere til den nye printer og samtidig beholde deres eksisterende tilbehør, der også passer til den nye serie,” forklarer Henning Elkjær, der er salgsdirektør i Brother Nordic A/S for Danmark og Norge, og tilføjer:

”Vores mål er at sikre, at brugere hurtigt kan komme videre med deres arbejde, uanset om de arbejder i beredskabstjenesten eller som sælgere. De slipper dermed for besværet med efterfølgende administrative opgaver eller fejl i forbindelse med håndskrevne noter. PJ-800-serien er, præcis som PJ-700-serien, en vaskeægte mobil løsning, da den ikke behøver blæk. Dermed fjernes behovet for nye blækpatroner og risikoen for at spilde, når man er på farten.”

PJ-800-serien understøtter både opladning og dataoverførsel via USB Type-C samt en række forskellige printerkommandosprog, herunder ZPL II-emulering.

Priserne starter ved 3499 kroner ekskl. moms for PJ-822 og slutter ved 5199 kroner ekskl. moms for Brother PJ-863 med seriens bedste specifikationer og flest funktioner. Prisforskellene skyldes flere ting, herunder printopløsningen.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos