Opgraderede mobilprintere får højere fart og flere tilslutningsmuligheder

Brother har opgraderet sin særlige serie af mobile printere til termisk papir. Farten er kommet op, og der er kommet nye muligheder for tilslutning. Målgruppen er fortsat områder som salg, lager og logistik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Printere til termisk papir bruges af blandt andre kørende salgs- og servicemedarbejdere, lager- og logistikfolk og i beredskabstjenester. Brother har længe haft mobile termiske printere i sortimentet, og nu lanceres den seneste opgradering. De bruges til eksempelvis tilbud, fakturaer og rapporter. Brother går nu fra PJ-700- til PJ-800-serien.

PJ-800-serien skulle have har samme kompakte design som forgængeren. Der er forbedrede tilslutningsmuligheder og højere printhastigheder, forklarer Brother.

Brother mobil printer Brothers mobile printere udskriver på termopapir i arkstørrelsen A4.

PJ-800-serien omfatter fem modeller: PJ-822, PJ-823, PJ-862, PJ-863 og PJ-883, der understøtter forskellige opløsninger og tilslutningsmuligheder. Alt efter behov kan printerne tilsluttes via USB, Bluetooth eller Wi-Fi.

Bedre specifikationer

”Da vi udviklede vores nye PJ-800-serie var målet at tilbyde bedre specifikationer, men stadig fastholde fordelene fra den tidligere serie, og det er vi lykkedes med. Designet er stadig meget kompakt, og det er helt unikt for en printer i A4-format. En anden fantastisk ting er, at vores eksisterende kunder kan opgradere til den nye printer og samtidig beholde deres eksisterende tilbehør, der også passer til den nye serie,” forklarer Henning Elkjær, der er salgsdirektør i Brother Nordic A/S for Danmark og Norge, og tilføjer:

”Vores mål er at sikre, at brugere hurtigt kan komme videre med deres arbejde, uanset om de arbejder i beredskabstjenesten eller som sælgere. De slipper dermed for besværet med efterfølgende administrative opgaver eller fejl i forbindelse med håndskrevne noter. PJ-800-serien er, præcis som PJ-700-serien, en vaskeægte mobil løsning, da den ikke behøver blæk. Dermed fjernes behovet for nye blækpatroner og risikoen for at spilde, når man er på farten.”

PJ-800-serien understøtter både opladning og dataoverførsel via USB Type-C samt en række forskellige printerkommandosprog, herunder ZPL II-emulering.

Priserne starter ved 3499 kroner ekskl. moms for PJ-822 og slutter ved 5199 kroner ekskl. moms for Brother PJ-863 med seriens bedste specifikationer og flest funktioner. Prisforskellene skyldes flere ting, herunder printopløsningen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS