Helt usædvanligt: Sidste års iPhones stiger i pris

Til trods for lancering af nye Apple-produkter, er ældre modeller ikke faldet væsentligt i pris. Det går stik imod tidligere års praksis. Nogle modeller er endda blevet dyrere. Det viser ny statistik fra PriceRunner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For nyligt præsenterede Apple en række nye produkter på sit årlige “Far Out” event. Blandt nyhederne var forskellige modeller i iPhone 14-serien og høretelefonerne AirPods Pro.

PriceRunner har kigget nærmere på priserne for sidste års modeller for at undersøge, om priserne på de ældre modeller er faldet. Det er kutyme, at tidligere års modeller får et ordentligt nøk ned ad med 5-20% prisfald.

Men ikke i år. Butikkerne bryder med trenden ved ikke at sætte priserne ned. Visse produkter bliver endda dyrere. Det gælder f.eks. Apple Watch Series 7 45 mm aluminium som er steget i pris den seneste uge med 6,25% og Apple iPhone 13 Mini, som koster 150 kroner eller 2,64% mere nu end inden eventet.

Det er højest usædvanligt, siger forbrugeranalytiker hos PriceRunner Katrine Barslev, som peger på, at de generelle prisstigninger i verden også rammer de mange danskere, som ønsker sig en ny mobiltelefon.

"Næsten alting bliver dyrere for tiden. Derfor synes vi det er interessant at kigge på Apples produkter, for de falder stort set altid 5-20% i pris, når nye modeller kommer på markedet. Men ikke længere. PriceRunners prishistorik viser, at prisen på iPhone 13 har været noget nær konstant siden lanceringen af iPhone 14. Det er højest usædvanligt", siger Katrine Barslev.

Laveste priser før og efter Far Out eventet

Apple iPhone 13
FØR: 5895 kroner EFTER: 5899 kroner PRISFORSKEL I %: 0,07%

Apple iPhone 13 Mini
FØR: 5499 kroner EFTER: 5644 kroner PRISFORSKEL I %: 2,64%

Apple iPhone 13 Pro
FØR: 8245 kroner EFTER: 7989 kroner PRISFORSKEL I %: -3,10%

Apple iPhone 13 Pro Max
FØR: 925 kroner EFTER: 9125 kroner PRISFORSKEL I %: 0,00%

Apple iPhone SE
FØR: 3180 kroner EFTER: 3155 kroner PRISFORSKEL I %: -0,79%

Apple Watch Series 7 45 mm aluminium
FØR: 3105 kroner EFTER: 3299 kroner PRISFORSKEL I %: 6,25%

Apple AirPods Pro
FØR: 1589 kroner EFTER: 1589 kroner PRISFORSKEL I %: 0,00%

*Priserne er indhentet den 1/9 og den 15/9. De er de laveste priser hos pricerunner.dk

Lavere salg af nye modeller i år?

Annonceringen af nye Apple-produkter plejer at få salget af både de nyeste og lidt ældre modeller til at skyde i vejret. Det bliver interessant at følge udviklingen i år, hvor danskernes privatforbrug er blevet begrænset. Højere priser og store udgifter til el og opvarmning får formentligt mange danskere til at holde på pengene, vurderer forbrugeranalytiker Katrine Barslev.

“Måske er dette året, hvor flere vælger at beholde deres ældre mobiler. I år er specielt af flere anledninger. Vi har færre penge at gøre godt med, fordi inflationen ligger på et historisk højt niveau. Samtidigt har iPhone 14 ikke imponeret eksperterne synderligt, fordi der ikke er tale om store nyheder, men snarere små forbedringer. Spørgsmålet vil for mange være, om de lige så godt kan beholde deres nuværende model, eller opgradere til en lidt ældre model,” siger hun.

Prisforskellen mellem den nye iPhone 14 128GB (fra 8.289 kroner) og iPhone 13 128GB (fra 5.895 kroner) er mærkbar i en forvejen presset privatøkonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS