Denne elbil er skabt til vanvidskørsel

Renault R5 Turbo E3 er født til at drifte og så er den helt elektrisk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I år er det 50 år siden at Renault 5 blev lanceret. Og jubilæet er ikke gået stille af. For ikke så lang tid siden lancerede man i Paris en Renault 5 Diamant - en designers våde drøm. Lyserød, med diamantformede lygter og et rat lavet i marmor.

Denne R5 Turbo E3, som præsenteres i dag, ligger så langt væk fra den model som man overhovedet kan forestille sig. Og hvorfor nu det kringlede navn – E3. Jo, såmænd fordi den ligger fint i forlængelse af Turbo 2 modellen – og E – fordi den er helt elektrisk. Og måske nok langt mere i tråd med det som Renault for mange motorsportsfans står for.

"Renault 5 TURBO 3E kombinerer ultra-tech design med talrige referencer til racing og faktisk også videospil. Kombinationen sender denne showcar ind i en verden af modernitet og højteknologi. Den er på en eller anden måde et sted mellem det virkelige og det virtuelle. Denne 100 % elektriske drifter, demonstrerer, at elektriske biler altså kan være enormt sjove og pænt vilde" siger Renault’s Vice-President Design, Gilles Vidal.

Skabt til racerbanen

Bilen er i alt fire meter lang – inklusiv den gigantiske hækspoiler, to meter bred og blot 1,32 meter høj. Den vejer uden batterier 980 kilo og 1500 med batterier. Den har 380 hk (280kW) et drejningsmoment på 700 Nm, en tophastighed på 200 km og 0-100 på blot 3.5 sek.

Hvor Renault 5 Diamant var “all about appearance” er R5 TURBO 3E “all about performance”. Den er simpelthen skabt til racerbaner. Og den er selvfølgelig baghjulstrukket. Der er to elektriske motorer, der tager sig af hvert sit hjul, og batteriet på 42 kWh ligger fladt under gulvet.

Mens bilen umiskendelig ligner forgængeren – Turbo 2- så er den lavet i kulfiber og bilen nyfortolker også de klassiske gigantiske luftindtag ved bagskærmene. De store luftindtag på den forreste kofanger tjener to formål. Et – de køler batteriet og to - de sikrer downforce.

Lav en donut

Også indenfor mikses fortid og nutid, den virkelige verden og den virtuelle. De skålformede sæder er naturligvis udført i kulfiber, mens rattet og sikkerhedsselen er udført i samarbejde med de internationalt anerkendte Sabelt.

Et moderne twist på en af Renault 5 Turbo umiskendelige features – de 10 analoge ure – er nu erstattet af digitale skærme og ser ud som om de lige er trådt ud af et retro game univers.

For at starte bilen skal man for eksempel trykke på knappen “Free play”. På samme måde er de forskellige køreprogrammer blevet omdømt. Drifting hedder nu Turbo, og for 360 graders spins skal man aktivere ”Donut” programmet. Bilen kan ses på Renault standen på det kommende Paris Motorshow, der går fra den 17.-23 oktober.

Om Renault 5:

Renault 5 er produceret i mere end 5.5 mio eksemplarer og var i 1970’erne og 1980’erne den mest populære bil i Frankrig. Den blev produceret fra 1972 til 1984 og blev synonym med det såkaldte mini segment, hvor også ikoniske Fiat 127, der blev lanceret i 1971, også befandt sig.

R5 TURBO 3E TECH SPECS

Længde: 4.006 - inklusiv hækspoiler

Bredde: 2.02 m

Højde: 1.32 m

Akselsfstand: 2.54 m

Vægt: 980 kg (+ 520 kg batteries)

Fordæk: 225 x 35 R19

Bagdæk: 325 x 25 R20

Power: 280 kW (eq. 380 hp)

Torque: 700 Nm

Batteri: 42 kWh lithium-ion

Top fart: 200 km/t

0 -100 km/h: 3.5 sek (3.9 sek i Drift mode)

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

Region Sjælland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S